An investigation into the effects of learner training and awareness building activities on learners' perceptions of responsibility in learning english
İngilizce öğrenimi konusunda bilinçlendirme ve eğitme aktivitelerinin öğrencilerin dil öğrenimleriyle ilgili sorumluluk duygusu algılarına etkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 249160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE ZEHİR TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalısma, yabancı dil ögrenimine iliskin bilinçlendirme ve egitme etkinliklerinin, ögrencilerin İngilizce ögrenimleriyle ilgili sorumluluk algıları üzerindeki etkilerini arastırmak amacıyla yürütülmüstür. Bununla birlikte, sözü edilen etkinliklerin ögrencilerin motivasyon seviyelerinde ve ayrıca cinsiyete baglı olarak sorumluluk algılarında ve motivasyonlarında gerçeklesebilecek olası farklılıkları arastırmak amaçlanmıstır. Deneme öncesi çalısma tasarımını uygulayan bu arastırma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Zorunlu ve İstege Baglı Hazırlık Programı'nda okuyan 30 ögrenci ile yürütülmüstür. Veriler nicel ve nitel arastırma yöntemleri kullanılarak elde edilmistir. Yabancı dil ögrenimiyle ilgili bilinçlendirme ve egitme etkinliklerini kapsayan uygulamadan önce ve sonra verilen testler (anketler) nicel, uygulama sonunda gerçeklestirilen görüsme ise nitel bir tekniktir. Anketlerden elde edilen veriler, SPSS bilgisayar programıyla analiz edilip yorumlanmıs, görüsmeden saglanan veriler ise nitel ve nicel olarak degerlendirilmistir. Çalısmadan elde edilen hem nicel hem de nitel bulgular, uygulama sonrasında, ögrencilerin İngilizce ögrenimindeki sorumluluk algılarında önemli bir artıs oldugunu ortaya çıkarmıstır. Bununla birlikte, ögrencilerin toplam motivasyonunda istatiksel olarak önemli bir fark bulunmadıysa da, nitel bulgular ögrencilerin motivasyon seviyesinde ortalama bir artıs oldugunu göstermistir. Ayrıca, iç kaynaklı ve dıs kaynaklı motivasyon tipleri ve kız ve erkek ögrencilerin motivasyon seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıstır. Son olarak, uygulama öncesi ve sonrasında, kız ve erkek ögrencilerin sorumluluk algılarının birbirine oldukça yakın oldugu tespit edilmistir. Bu çalısma, yabancı dil ögrenimine iliskin bilinçlendirme ve egitme etkinliklerinin, ögrencilerin ngilizce ögrenimlerindeki sorumluluk algılarında önemli ve motivasyon seviyelerinde makul bir artısa sebep oldugu sonucunu ortaya çıkarmıstır. Bu bulgular ısıgında, çalısma, sözü edilen etkinliklerin önemini vurgulamıs ve bu etkinlikleri ögretim programına dahil etmenin yollarını önermistir. Çalısma, son olarak, daha sonraki bilimsel çalısmalar için öneriler sunmaktadır
Özet (Çeviri)
The present study was implemented in order to investigate the effects of learner training and awareness building activities on learners? perceptions of responsibility in learning English. In addition, it was aimed to find out whether these activities would cause any possible differences in learners? motivational level and in perceptions of responsibility with respect to gender. The study, which adopted the pre-experimental study design, was carried out with 30 participants studying in Compulsory and Voluntary English Preparatory Programme at Çanakkale Onsekiz Mart University. The data were collected by means of quantitative and qualitative research techniques. Pre-tests and post-tests (questionnaires) given before and after the treatment which involved learner training and awareness building activities were quantitative in nature; and the follow-up interview was a qualitative technique. The data obtained from the questionnaires were analyzed and interpreted with the help of SPSS computer programme, while the data collected by the interview were evaluated qualitatively and quantitatively. The results of both quantitative and qualitative findings of the study revealed that there was a significant increase in learners? perceptions of responsibility after the treatment. Secondly, while no statistically significant differences were detected in learners? overall motivation, qualitative findings revealed that a reasonable level of increase in their motivation occurred. Furthermore, no remarkable differences between intrinsic and extrinsic motivation, and between female and male students? motivation were reported. Finally, males? and females? perceptions of responsibility came out to be equivalent to each other both before and after the treatment. This study concludes that learner training and awareness building activities have resulted in a significant improvement in learners? perceptions of responsibility and a moderate increase in their motivational level. In the light of these findings, this study draws attention to the importance of learner training in foreign language learning and attempts to illustrate the ways for integrating learner training into the course design. Finally, it offers some suggestions for further research