Ege Gübre yerleşimi Neolitik Dönem mimarisi
The architecture of the Ege Gübre Neolithic Settlement
- Tez No: 249170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ERİM-ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ege Gübre Yerleşimi, İzmir İli Aliağa İlçesi, Kendirci Mevkii'ndeki EgeGübre Fabrikası'nın içinde yer almaktadır. Günümüz yüzeyinin 3-4 m. altındabulunan Ege Gübre Neolitik Yerleşimi'nde 2004-2007 yılları arasında İzmir Müzesive Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından Yrd. Doç. Dr.Haluk Sağlamtimur'un bilimsel başkanlığında kurtarma kazıları yapılmıştır.Batı Anadolu, ?Neolitik Paket?in Anadolu'dan Kıta Yunanistan'a,Balkanlara ve dolayısıyla Avrupa'ya yayılımının önemli noktalarından biridir.Ancak, Anadolu'nun diğer bölgelerine oranla Batı Anadolu'nun kıyı kesimindeNeolitik Dönem'e ilişkin araştırmalar oldukça kısıtlıdır. Göller Bölgesi'nde Hacılar,Kuruçay, Höyücek ve Bademağacı; Belkahve Geçidi (İzmir) yakınlarındaki UlucakHöyük ve Yeşilova (İzmir) Batı Anadolu'da bugüne kadar kazılmış Neolitik Dönemyerleşimleridir.Bu çalışmanın amacı, Ege Gübre Yerleşimi 2004-2007 kazılarında bulunanNeolitik Dönem mimarisini Anadolu, Kıta Yunanistan ve Balkanlar'daki eşzamanlıyerleşimlerdeki mimariyle karşılaştırarak, Ege Gübre Yerleşimi'nin Neolitik Dönemiçindeki yerini saptamaktır. Bu amaçla yerleşimin mimarisi ayrıntılı incelenerekNeolitik Dönem tabakalanması saptanmıştır. Mekânların ve yapıların işlevleri vebirbirleriyle ilişkileri incelenmiş; çizim, tablo ve fotoğraflarla görselleştirilmiştir.Elde edilen sonuçlar Batı Anadolu, Kıta Yunanistan, Balkanlar ve Kıbrıs'taki eşzamanlı yerleşimlerin mimari gelenekleri ile karşılaştırılarak benzerlikleri vefarklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ege Gübre Settlement is located at Kendirci Mevkii ca. 10 km SW ofAliağa in İzmir province. It lies 3-4 m below the actual surface within the territory ofEge Gübre Factory. It was excavated as a salvage project in 2004 ? 2007. Theexcavations conducted by the cooperation of the İzmir Museum and theArchaeology Department of Ege University under the leadership of Yrd. Doç. Dr.Haluk Sağlamtimur.Western Anatolia played an important role for the distribution of ?Neolithicassemblages? from Anatolia to Europa via mainland Greece and the Balkans. Sinceresearch on Neolithic Period in the coastal part of the Western Anatolia is limitedcompare to the other regions of the Anatolia, our knowledge is rather poor. The sitesHacılar, Kuruçay, Höyücek and Bademağacı in the Lake District, Ulucak Höyük andYeşilova in İzmir province are the a few excavated sites in Western Anatolia.The aim of the thesis is not only to define the Neolithic architecture of theEge Gübre Settlement but also to understand its significance in the Neolithicassemblage by comparing it to the contemporary settlements of Anatolia, mainlandGreece, Cyprus and the Balkans. Stratigraphy of the site is conducted by a detailedstudy of the architecture. The construction technique of the structures, theirlocations, their features and their possible functions in the village are studied andenriched by drawings, tables and different exposures. The data is compared to thecontemporary settlements of Anatolia, mainland Greece, Cyprus and the Balkans fordisplaying the similarities and differences.