John Dewey'de eleştirel düşünme yaklaşımı
Critical thinking approach of John Dewey
- Tez No: 249171
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ Y. KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Düşünme eski çağlardan beri insanoğlunun üzerinde uğraş verdiği bir konudur.Felsefeciler asırlardan beri insanın en iyi düşünme biçimi üzerine kafa yormaktadırlar. Buçalışmanın amacı da bize yakın bir tarihte yaşamış olan John Dewey'in düşünmeye ilişkingörüşlerinin ve eleştirel düşünmenin Dewey'in düşünme sistemi üzerindeki yerininaraştırılmasıdır.Bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında Dewey ile ilgili olarak yazılan makale vekitaplar incelenmiştir. Bunun yanı sıra, asıl olarak Dewey'in yazdığı kitaplara ulaşılmış vegörüşleri incelenmiştir. Dewey'in görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla Dewey'in belirttiğiyansıtıcı düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcı düşünme kavramlarına farklıbakış açıları sergileyen araştırmacıların kitap ve makaleleri de incelenmiştir. Dewey'ingörüşleri ile bu araştırmacıların görüşleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar araştırmacıtarafından kontrol edilmiştir.Yapılan bu taramalar sonucunda Dewey'in görüşlerinin bir yansıtıcı düşünme biçimiolduğu, eleştirel düşünmenin ise bu düşünme sürecinin bir parçası olarak ortaya konulduğuaraştırmacı tarafından ifade edilmiştir. Diğer bazı araştırmacıların ise Dewey'den farklı olarakyansıtıcı düşünmeyi eleştirel düşünme, problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi düşünmebiçimlerinin bir aşaması olarak sınıflamışlardır. Fakat bu kavramların ve gerektirdiğibecerilerin ne olduğuna ilişkin literatürde çok belirgin sınıflamalara rastlanılmamıştır.Dewey'de eleştirel düşünme, düşünmeye yön veren, düşünmeyi zenginleştiren birunsur olarak işlev görmektedir. Bu durum yani düşünmeye yön veren düşünme becerisiDewey'de yansıtıcı düşünme olarak ifade edilmiş olsa da aslında Dewey'in vurgulamakistediği eleştirel düşünmenin ta kendisidir.
Özet (Çeviri)
The thinking is a subject that people have been worked on it for ages.Philosophers have been think hard about how we get best thinking styles. The aim ofthis study examining of John Dewey?s views about thinking who lived in near date toour time. In addition, one of the aim of the study is examining relationship betweencritical thinking and Dewey?s views about thinking.To getting these aims, the reseracher controlled studies which were doneabout John Dewey in Turkey and abroad. The most important study of research isexamining Dewey?s original books. The researcher got these books and looked overthe Dewey?s opinions. In addition to these studies, researchers look over the studieswhich were done about reflective thinking, critical thinking, problem solving andcreative thinking by other researchers so that can comparative these studies to JohnDewey?s. After these comparatives, researcher commented self views aboutsimilarities and differences between Dewey?s opinions and other researchers?opinions about reflective thinking, critical thinking, problem solving, creativethinking.After this analysis, the researcher had a view about Dewey?s views. Dewey?sviews about thinking is a reflective thinking process and critical thinking is anelement of it. Some other researcher, as different from Dewey, explanin the reflectivethinking a process which is an element of critical thinkingi problem solving andcreative thinking. But there is no evidence and clear categorization about what arethe skills for these thinking styles.