Yunanistan-Avrupa Birliği-Türkiye üçgeni: Yunanistan'ın Türkiye politikası (1990-2006)
Greece-European Union-Turkey triangle Greece?s policies against of Turkey
- Tez No: 249169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESTAMİ SADİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yunanistan'ın, Türkiye Politikası çeşitli etmenlerin(tarih, coğrafya, ekonomi, askeri, vb.) bileşkesinden meydana gelmiş olsa da bu politikasını en fazla öne çıkıp belirleyici olanı ülkesinin ''tehdit algılaması'' olmuştur. Yunanistan sürekli kendisine en büyük tehdidin Doğu'dan yani Türkiye'den geleceğini hesap ederek en büyük savunma yatırımlarını bu bölgeye ayırmıştır.Yunanistan, Türkiye'ye karşı politikalarını belirleyip ve uygularken sürekli başka ülkelerin desteğini almıştır. Gerek bağımsızlığının ilanında gerekse 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında, Türklere saldırırken mutlaka bir veya birden fazla ülkenin desteğini almıştır. Anadolu'da hezimete uğrayarak, Türklerle savaşın kolay olmadığını anlayan Yunanistan, şansını son kez 1974'te, Kıbrıs Barış Harekâtına karşı denemek istemiş ancak burada da hezimete uğramıştır.Yunanistan eskiden olduğu gibi bugün de Türkiye'yi kendisi için bir tehdit olarak algılamakta, iç ve dış politikasını bu tehdit üzerine kurguladığı, ''Megali İdea'' hayali ile dengede tutmaktadır. Kendince, Türkiye ile arasında birçok sorunlar yaratarak hem vatandaşını hem de dünya kamuoyunu oyalamaktadır. Vatandaşına sunduğu `'Megali İdea'' hayali ile ulus kimliğini ve devlet yapısını ayakta tutan, birlik ve beraberliğini muhafaza eden Yunanistan; bu sorunlarını Birleşmiş Milletler(BM), Avrupa Birliği(AB), Uluslararası Adalet Divanı(UAD) vb. örgütlere taşıyarak, Türkiye'nin de önünü tıkamaktadır. Uzun yıllar BM' in sahip çıktığı Yunan sorunlarına, 1981 yılında Yunanistan'ın AB'ye üyeliğinden sonra AB sahip çıkmış ve bu sorunların mücadelesinde hem Yunanistan, hem de diğer üyeler kendi menfaatlerini temin etme gayretinde olmuşlardır.AB'ye, aynı zamanda ve aynı koşullara sahipken müracaat eden iki komşu ülkeden, Yunanistan 1981'de AB'ye üye yapılırken, Türkiye bugün dahi birçok bahaneler ileri sürülerek üye yapılmamıştır. AB ile Türkiye arasına konan ve çözülmesi istenen sorunların birçoğu, Türkiye ile Yunanistan'ın karşılıklı çözmesi gereken sorunlardır. Ancak Yunanistan bunları uluslararası örgütlerin desteğini arkasına alarak menfaatine uygun çözmek istemektedir. AB bu sayede, Türkiye'yi üye yapmamak için oluşan bu bahaneleri değerlendirerek üyelik sürecini uzatıp Türkiye pazarından yararlanmayı sürdürmektedir. Sonuçta, AB kapısında oyalanan bir Türkiye'den; hem Yunanistan hem AB(örgütçe veya tek tek üye ülkeler olarak) yararlanmaktadır. Yunanistan'ın AB örgütünün desteğini arkasına alarak yaptığı AB tabanlı bu politikada Türkiye, yirmi yedi üye ülkeye karşı tek başına mücadele vermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that Greek policy on Turkey is regarded to be the combination of various elements such as history, geography, economy, and military etc, it is her ?perception of threat? that determines and makes this policy prominent. Considering all that the most hazardous challenge to her will cause from the East, namely Turkey, Greece has allocated her largest defensive investments for the vicinity located in.Greece has always had the assistance of other countries, being friend or comrade while determining and applying her policies against Turkey. During her proclamation of independence, in the late 19th century, and the early 20th century as well, Greece attacked Turkey surely having the support (or guidance) of one or more countries. Having realized especially subsequent to the crushing defeat in Anatolia that battling against Turkey is of no ease at all, Greece wanted, for the last time, to try her chance against Cyprus Peace Operation occurred in 1974, but Greece was crushingly defeated there as well.Just as in the past, Greece even today regards Turkey as a threat to her, and keeps her domestic policy balanced with the dream of ?Megali Idea? created on this perception of threat.She keeps both her citizens and the whole world busy, making up lots of so-called disputes between both parties. Greece, maintaining her national identity and state structure and preserving her unity and solidarity with the dream of Megali Idea presented to Greek people, hinders Turkey?s way by taking these problems to some organizations such as the UN, the EU and the others. After 1981, the Greek disputes taken care by the UN for long years were hosted by the EU as well, and they ensured both Greek?s and their own benefits in the struggle of the problems.Although Greece, being a member-to be neighboring country that applied to the European Union at the same time and in the same living conditions as Turkey did, was admitted in 1981, Turkey is still looking forward to getting a happy ending for the European Union under the shelter of various pretexts. Most problems between EU and Turkey that Turkey is forced to solve are those that Turkey and Greece have to solve mutually. However, Greece desires to solve above-mentioned problems in accordance with her benefits, having the support of international organizations. EU, thus, finds available excuses in order not to admit Turkey, and by extending the time of admission, it does not want to lose a good market. In thive end, both Greece and EU (as a union and as single countries) make use of a country, Turkey lingerings at the door of EU. Briefly speaking, in the policy that Greece applies with the support of the EU, Turkey fights on her own against twenty-seven countries.