Troas Bölgesi'ndeki Arkaik ve Klasik Dönem yerleşmeleri: Kent planlama ve savunma sistemleri açısından bir inceleme
Archaic and classical settlements in the Troad: An investigation about town planning and defensive systems
- Tez No: 263101
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1021
Özet
Bu doktora tezi ile günümüz Çanakkale ili Biga Yarımadası'nı kapsayan Troas Bölgesi'ndeki Arkaik ve Klasik Dönemlere tarihlenen yerleşmeler kent plancılık ve savunma mimarisi açısından değerlendirilmiştir. Bunu yaparken yüzeyde koruna gelen mimari öncelikle belgelenmiş, elde edilen veriler eski kazıcıların buluntuları, sikkeler, yazıtlar, antik kaynaklardaki anlatımlar desteklenmiştir. Troas kentlerinin kendi aralarında ve diğer bölgelerdeki kentlerle karşılaştırılması yoluyla tarihlendirme önerileri getirilmiş, kentlerin kuruluş ve terk ediliş süreçleri tartışılmıştır. Ayrıca antik kaynaklarda sıklıkla sözü edilen Aiol kolonizasyonu ve yerel halklar gibi konular ele alınarak ilk kez arkeolojik açıdan yerel karakter sergileyen kentler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis deals with the archaic and classical settlements with their town planning and defensive architecture in the antique region of the Troad, todays Biga Peninsula in the province of Çanakkale. For this purpose the architecture visible on the surface was documented and these were connected with the results and finds from former excavations, coins, inscriptions and antique sources. The towns of the Troad were compared with each other and with cities of other regions and new datings are being suggested, the founding and abandonment of settlements were discussed. Besides, the topic of the Aiolic colonization and local inhabitents known from several antique sources were time treated from an archaeological view and for the first settlements of local character proven and defined.