Uluslararası kadın hakları standartları ve Türkiye'deki durum: Siyasal ve hukuksal bir yaklaşım
International women rights norms and situation in turkey: A political and legal approach
  1. Tez No: 249192
  2. Yazar: ASLI ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanların doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlükleri ifade eden insan hakları kavramı, zamanımızda özel bir önem kazanmıştır. Bu haklar ile alakalı bütün uluslararası belgeler; tüm insanların ayrım gözetilmeksizin onur ve haklar bakımlarından eşit olduklarına hükmedip, cinsiyete dayalı ayrımcılığın kabul edilemezliği ilkesine vurgu yaparlar.İnsan hakları tarihsel açıdan ele alındığında, bu hakların varlığı ve bu haklara fiilen sahip olmak arasında kadınların aleyhinde (erkekler karşısında) belirgin bir ayrımın var olduğu açıktır. Bu ayrım, her toplumda hem kadınları hem de erkekleri eğitim, ekonomi, sağlık, sosyal ve kültürel hayat gibi değişik alanlarda etkileyen bir sorun olsa da, istatistikler incelendiğinde kadınları daha olumsuz etkilediği açıkça görülebilmektedir.Bu çalışma, genelde kadın haklarını özelde Türkiye'deki kadın haklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kadının toplumda eşit bir birey olarak kabul edilmesinin güçlüğünü göz önüne alan bu çalışma, Türkiye'deki kadınların haklarıyla ilgili mevcut durumu ve kadınlar üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışma içerisinde, ilgili uluslararası belgeler, düzenlemeler, uygulamalar gözden geçirilip; Türkiye'deki kadın haklarının mevcut durumu ve sorunları, aynı zamanda bu sorunlara makul çözümleri ortaya koymaya çalışan bir bakışla analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of the human rights which describes the fundamental rights and freedom of human beings have from birth, attains a special consideration nowadays. All international documents relevant to these rights; consider all human beings are equal in terms of their dignity and rights without any distinction and stress principle of unacceptable of discrimination on the base of sex.When the human rights are considered in historical perspective; it is obvious there has been a clear discrimination against women (opposing men) between existence of rights and having these rights in actual. Even if such discrimination is still a matter for either men and women in any community in different fields such as education, health, economy, social and cultural life, when statistics are examined it can be clearly seen the women are affected worse.This study aims to analyze the rights of women in general and rights of women in Turkey in particular. With considering the struggle of women to get accepted as equal human beings in the community, this study tries to clarify the present situation concerning rights of women in Turkey and affects on women. In the study, by reviewing the relevant international documents, regulations and practises; the rights of women in Turkey are examined with a view to clarify the present situation and problems as well as the possible solutions to these problems.