Türkiye'de feminizm düşüncesinin imkanı
The possibility of feminist thought in Turkey
  1. Tez No: 448656
  2. Yazar: YUNUS ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, bir dünya görüşü olarak feminizmi tanımlamak, onu kapsayan görüş ve yaklaşımların ne olduğunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda feminist hareketin kadın hak ve özgürlüklerine sunduğu katkıları detaylı bir biçimde açığa çıkarmak ve modern Türkiye'deki mevcut durumun, kadının statüsünü nasıl yükselttiğine, kadının hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara erişmesinde nasıl etkin rol oynadığına, feminist siyaset ve ideolojiye ne oranda imkân tanıdığına dikkatleri çekmektir. Batılı ülkelerde tarihsel birikime paralel olarak gelişen kadın hakları savunuculuğu, sivil toplum kavramının gelişimi ve aydınlanmacı görüşlerin yarattığı ortamda, kadın hak ve özgürlüklerinin erkekle eşitlik temelinde olması gerektiği iddiasında bulunmuş ve buna uygun politikayla ilk olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Bu çalışmada konu içeriğini ihtiva eden çeşitli alt başlıklar bulunmaktadır. Bu başlıkların ilkinde, Sanayi devrimi ve Fransız ihtilali gibi çalkantılı dönemlerden geçerek yerleşmiş yeni burjuva toplum dinamikleri değerlendirilmiş, kadının kendini ötelenmiş hissetmesinin getirdiği yabancılaşma duygusuna vurgu yapılmış ve özgürlükçü fikirlerle birlikte harmanlanan kadın hareketinin ürettiği ideoloji ve siyaset, tarihsel süreç içinde açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci alt başlıkta Türkiye'deki kadın hareketinin genel bir tarihçesi çıkarılmış, modernleşen Türkiye Cumhuriyeti'nin kadın hak ve özgürlük bağlamında ortaya koyduğu uygulamaların neler olduğu ve içerikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu uygulamaların kadının statüsünde ne oranda bir dönüşüm yarattığına, kadın hak ve özgürlükleri için elverişli bir ortam hazırlayıp hazırlamadığına bakılmıştır. Öte yandan, kadın hak ve özgürlüklerini koruma altına alan bir takım uluslararası sözleşmeler mevcuttur. Türkiye bu sözleşmelere taraf olmakla birlikte, bu sözleşmelerin uyarlanması yönünde ulusal düzeyde nasıl mekanizmalar oluşturmuş ve bu mekanizmaların Türkiye'deki kadınların geneli açısından kapsayıcılığı nedir sorularına tarafsızca yanıt aranması ihtiyacı da bu çalışmanın bir başka araştırma alanını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define feminism as a worldview, what reveals that the views and approach covering feminist movements, women's rights and in the context of freedom offered by the contributions turned its face to modernization by revealing in detail the current situation in Turkey, raising the status of women, the rights of women and freedom of open universal standards that have assumed an active role in the area of feminist ideology in politics and to what extent access, opportunity is to draw attention to the familiar. The historical experience of Western countries on a global scale and social progress in parallel to developing women's rights advocacy, the development of the concept of civil society and questioning in the environment created by the enlightened vision, women rights and any claim that should be the basis of equality with men, their freedom has taken place in this stage of history proper policy first. This study has various subheadings containing the subject content. In the first of these headings, the Industrial Revolution and settled through a turbulent period as the French Revolution in the new bourgeois society dynamics, women's alienation itself brought about the feeling shifted and the women's movement formed by blending with the accompanying liberal ideas generated by the monitor in the historical process of the ideology and politics of the road It was looking at the map. Second subtitle issued a general history of the women's movement in Turkey, who has looked to the modernization process of the West, Turkey, where the Republic is women's rights and what the application put forward in the freedom of the context and contents were revealed. Also at what rate these applications create a transformation in the status of women has examined whether it is preparing an enabling environment for women's rights and freedoms. On the other hand, the safeguarding of women's rights and freedoms number of international agreements are available. Although Turkey is a party to this contract, created how mechanisms at national level towards the adaptation of these agreements and seeking the mechanism what is the comprehensiveness of the overall of the women in Turkey questions objectively answer needs has also created another research area of this study.