Samsun ekolojik şartlarında üç farklı rhizobium suşu ile aşılamanın ILC 482 nohut çeşitinin tane verimi ve tanenin protein oranına etkileri üzerine bir araştırma.
- Tez No: 24920
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÜLÜMSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, Samsun ekolojik koşullarında üç farklı Bhizobium suşu ile aşılamanın ILC 482 nohut çeş itinin tane verimi ve tanenin protein oranı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Ondokuz Mayıs üniversitesi Ziraat Fakültesinin dene me alanlarında yürütülmüştür. Deneme, şansa bağlı bloklar de neme desenine göre dört tekrar 1 amali olarak kurulmuştur. Ekim 3 Kasım 1989 tarihinde yapılmıştır. Denemede yer alan ve par sellere şansa bağlı olarak dağıtılan işlemler aşağıdaki gibi dir. T1: 12 kg/da N + 8 kg/da P2O5 + 6 kg/da K2O T2 : 8 kg/da P2O5 + 6 kg/da K2O T3: T2 işlemi+ 31 nolu nohut Rhizobium suşuyla aşılama T4 : T2 işlemi+ 39 nolu nohut Rhizobium suşuyla aşılama T5: T2 işlemi+ 44 nolu nohut Rhizobium suşuyla aşılama Denemenin ilk yılına ait rakamların varyans analizi so nucunda, uygulanan farklı aşılama işlemlerinin ILC 482 nohut çeş itinde çıkış, çiçeklenmeye başlama, optimum çiçeklenme ve ilk bakla bağlama süresi gibi fonolojik özellikler üzerine önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bitki başına or talama nodul kuru ağırlığı, bitki boyu, bitkide birinci dal sayısı, bitkide bakla sayısı, 1000-tane ağırlığı, tanenin ka buk, su alma ve ham protein oranı, sap verimi, biyolojik ve rim ve hasat indeksi bakımından da denemede yer alan işlemler arasında önemli bir fark bulunmamıştır. T1 işlemi, tane verimi ve ham protein verimi bakımından-75- diğer işlemlere göre önemli derecede farklılık göstermiştir. Tüm işlemler içerisinde, en yüksek tane ve ham protein verimi T1 işleminin uygulandığı durumda tespit edilmiştir. T5 işleminde ise bitkide bakla sayısı diğer işlemlere nazaran önemli derecede daha yüksek olmuştur. Tane verimi ile sap verimi arasında olumlu yönde ve önemli derecede (r=0.6266*) bir ilişki bulunmuştur. Tane ve rimi ile biyolojik verim ve ham protein verimi arasında ise yine olumlu yönde fakat çok önemli derecede (r=0.8876** ve r=0.9929**) ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Diğer özel likler ile tane verim arasında önemli bir ilişki bulunmamış tır. Bu durumda, tek yıllık değerlendirmelere göre, ILC 482 nohut çeş itinde, denemede kullanılan 31, 39 ve 44 nolu Rhizo bium suşları ile aşılama yapıp yapmama arasında bir fark ol madığı ve bitki azot ihtiyacının gübreyle karşılandığı durum da daha iyi netice alınabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This study was conducted to determine effects of seed inoculation with different Rhizobiiim strains on seed yield and protein content in ILC 482 chickpea cultivar at Ondokuz Mayas University, Agricultural Faculty trial plots under the ecological conditions of Samsun. Field trial was planned in“Completely Randomized Blocks”with four replications. The sowing was performed at November 3 in 1989. Five different treatments were allocated randomly to plots as belows: T1 : 120 kg N/ha + 80 kg PaOs/ha + 60 kg K20/ha T2 : 80 kg P20s/ha. + 60 kg K20/ha T3 : Same at No. 2 + seed inoculation with Rh. strain 31 T 4 : Same at No. 2 + seed inoculation with Rh. strain 39 T5 : Same at No. 2 + seed inoculation with Rh. strain 44 According to the one-year variance analysis no signifi cant effects of the treatments observed on the phenological observations such as emergence, days to first and % 50 flowe ring, and days to first pod set. No significant differences were not found among the treatments in terms of average nodu le dry weight, the first branch number and pod number per plant, plant height, 1000-seed weight, the rate of seed coat, water absorption and protein content of the seed, straw and biological yield and harvest index. Ti treatment was significantly different than others for seed yield. The highest seed yield and crude protein yield- 77- were obtained from Ti treatment. On the other hand, pod number obtained from T s treatment was significantly higher than others. Seed yield significantly correlation showed with straw yield (r- 0.6266* ). Biological and crude protein yield highly significantly ( r= 0.8876** and r= 0.9929**) correlated with seed yield. Depending upon the results obtained from this one year experiment, no significant difference was observed, by inocu lation any of the Rhizobium strains and we suggest that bet ter results may be obtained with nitrogene application inste ad öf inoculation with Rhizobium strains 31, 39 and 44.