Samsun-Tekkeköy bölgesi havasındaki SO2 konsantrasyonunun belirlenmesi ve meteorolojik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 24921
  2. Yazar: NİHAL ŞEN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Samsun İli Tekkeköy İlçesinde hava kirliliğinin derecesi ve kirlenmeyi etkileyen çeşitli faktörlerle ilişkisi incelenmiştir. İlk aşamada bölgenin topografik durumu, kirliliğe etkili olabilecek meteorolojik faktörler ve hava kirletici özelliği olan tesisler incelenmiş tir. Elde edilen veriler göz önüne alınarak uygun yerlere ölçüm istasyonları kurulmuştur. Ölçülen SO- konsantrasyonları ile rüzgar hızı sıcaklık, nispi nem arasındaki ilişkiler haftalık olarak araştırılmış ve regresyon denklem leri ile korelasyon katsayıları elde edilmiştir. Haftalık ortalamalara göre yapılan çoklu regresyon analizinde, korelasyon katsayıları minimum r=0,3706, maksimum r=0,9918 bulunmuştur. Genel olarak S02 konsantrasyonu ile meteorolo jik parametrelerden rüzgar hızı, sıcaklık ve nispi nem arasında pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca ölçülen SCL konsantrasyonlarından yararlanı larak bölgenin S0_ haritaları çizilmiştir. Sonuç olarak bölgedeki S02 düzeyinin Hava Kalitesi Korunması Yönetme liği' nde belirlenen sınır değerlerin altında kaldığı görülmüştür. S02 konsantrasyonları ile meteorolojik parametreler arasında kuvvetli pozitif bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the level of air pollution and its relationship with the factors influencing the pollution in Samsun-Tekkeköy Region has been investi gated. In the first phose, the topographical positions of the region, various meterological factors effecting on air pollution of the region and the plants polluting the air were examined. Measurement stations were installed by regar ding the data results. The relationships between the measured SCL concen trations and speed of wind, temperature and relative humidity were analyzed weekly and regration equations and correlation coefficients have been obta ined. It was observed that the correlation coefficients vary between r=0,3076 as minumum and r=0,9918 as maximum values in multiple correlation analysis obtained from the weekly averages. In general a positive relationship between SCL concentrations and some meteorological parameters like the speed of wind relative humidity, and temperature have been determined. In addition, SCL maps of this region have been drawn by using the SCL measured concentrations. As a result, it was seen that the SCL level in this region was lower than the limit level stated in Air Quality Control regulations. A strong and positive relationship has been determined beween SCL concentrations and me teorological parameters.