Antik Troas Bölgesi şehirleşme sürecinde Skepsis yerleşmesi
The settlement of Skepsis in the process of urbanization in the ancient Troad
  1. Tez No: 249212
  2. Yazar: MUSA TOMBUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKSEL SAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması antik Troas bölgesi dağlık yerleşimlerinden Skepsis şehri üzerine yoğunlaşır. Genel olarak arkeolojide kıyılarda yer alan şehirler ile iç bölgelerde yer alan kentler arasında önemli farklılıklar vardır. Bu bakımdan şehirleşme olgusunun denize uzak dağlık alanlarda nasıl gerçekleştiği konusu arkeolojik anlamda çok araştırılmış bir konu değildir. Örneğin Antik Troas bölgesi arkeolojine yönelik çalışmalar genellikle Assos, Parion, Troya, ve Aleksandria Troas gibi kıyı şehirlerinde sürdürülmektedir. Kıyı şehirlerinin ekonomilerinde denizle bağlantıları ve buna bağlı olarak şehirleşme yapılarının nasıl geliştiği çok iyi çalışılmış konular arasında yer almaz. Buna rağmen iç Troas'ta da çok önemli Skepsis, Kebren ve Neandria gibi şehirlerin varlığı bilinmektedir. Bu tür dağlık bölgelerde şehirciliğin nasıl geliştiği ve bu tür şehirlerin nasıl güçlü ekonomiye sahip olduğu çok ilgi çekici konulardır. Bu iç Troas şehirleri arasında Skepsis kenti özellikle çok önemli bir yer işgal etmektedir. Troas bölgesinde yer alan siyasal olayların iç Troas yerleşimlerinden Skepsis kenti şehirleşme sürecinde önemli etken olduğu anlaşılmaktadır. Bu siyasi olaylarla bağlantılı olarak Skepsis şehirleşme açısından kentin ilk kuruluşundan itibaren farklı aşamalarda geliştiğini gözlemlemekteyiz. Örneğin M.Ö. 310 yılındaki synoekismos (birleşme) süreci ile birlikte kentin terk edildiği ve hemen ardından yeniden yerleşildiği, Roma döneminde ise aşağı şehir olarak adlandırılan ovaya doğru genişlediği bilinmektedir. Bu konularda yüzey araştırma ve kazılara dayalı bir takım bilgiler mevcuttur. Benzer bir şekilde antik kaynakların ve kenti ziyarete gelen gezgin veya seyyahların kayıtları da bu konuda önemli bilgi kaynağı durumundadır. Antik Skepsis ile ilgili yapılacak bu çalışmanın ortaya koyacağı bulgunun dağlık alanlarda veya kıyıya yakın iç kesilmede yer alan şehirlerin ekonomilerinin neye dayanarak geliştiğini ve bunun sonucu olarak şehirleşmeye nasıl yansıdığını anlamaya yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
This master?s thesis focuses on the nature of urbanization at the ancient city of Scepsis in the inner Troad. It is commonly accepted that there were main differences between the cities located at coastal zones and those situated on areas far from the coast. It is therefore how did those cities develop in areas located outside the mainstream of coastal maritime trade networks in ancient times is a curious question that need to be answered. For example, there are valuable archaeological studies undertaken at several coastal Troadic cities such as Assos, Parium, Troy, and Alexandria Troas. The patterns of urbanization in such coastal cities were much shaped by economic incomes resulted from maritime trade. In contrast, how urban societies such as Scepsis, Cebren and Neandria evolved in the inner parts of the Troad remains unknown to us. It seems that the ancient Scepsis is one of the best examples of cities that may be accepted as evidence to show how an urban society might have evolved in the hinterland of the Troad. The process of urbanization observed at the inner Trodic city of Scepsis was shaped by the political events that occurred in the region. Thee evolution of urbanization at Scepsis can be divided into different stages on the basis of these political developments after its first foundation. The city was abandoned in 310 B.C. after the synoecism for Alexandria Troas. The city was re-settled after a short period of time after the peoples of Scepsis were granted to return to their home city. The territory of Scepsis seems to have grown in the Roman period. There is archaeological evidence derived from excavations and surveys to demonstrate this development at Scepsis. The accounts of ancient authors, epigraphic sources and modern travelers are also important on this subject. It is hoped that this study about the ancient city of Scepsis will inform us on the ways how the cities located in the rough environments far from the coastal zones did develop and how the economic staregies adopted in these cities affected the process of urbanization there.