Düşük dereceli (750°c ? 1020°c) kromatlı sırlar
Low temperature (750°c ? 1020°c) chromate glazes
- Tez No: 249218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. FATİH KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırmanın temel amacı seramik teknolojisinde ülkemizde kullanılabilirliği olan mevcut ham maddeleri tanımak ve bu ham maddelerle artistik sır çalışmalarını geliştirmektir.Kromatlı sırlar hakkında yerli ve yabancı literatürde yapılmış toplu bir araştırma neredeyse yoktur. Bu nedenle konuyla ilgili olarak yapılan araştırma sonuçlarının, ileride bu konuda çalışmak isteyen seramikçilere ve anorganik kimyacılara da kaynak olması hedeflenmiştir.Kromatlı sırlar, artistik tuz sırları grubunda yer alırlar. Kromat diğer bir adı ile krom tuzudur. Bu araştırmada, krom tuzunun çeşitli karbonatlar ve renklendirici diğer tuzlarla reaksiyona sokularak düşük ve yüksek derecelerde sır altı ve sır içi artistik etkilerinin, bilimsel olarak gözlenip belgelenmesi gerçekleştirilmiştir.Krom tuzları oldukça değişken ve kararsız tuzlardır. Kromik Asit ile imkanlar el verdiğince toprak alkali elementleri kromata çevirilmiştir. Elde edilen bu kromatlar, düşük derecede kolay eriyen hazır frit ve şeffaf sır bünyede farklı yüzdelerde eklemeler yapılarak sonuçları bilimsel olarak gözlemlenmiştir. Özet olarak bu tezde 750?c - 1020?c lerde olumlu neticeler alınmış, birçok kromatlı sır bünyesinin yanı sıra netice vermeyen krom tuzlarının da denemeleri yapılmıştır. Ayrıca Seramik Teknolojisinde kullanılan ham maddelerin genel özellikleri, nerede ve nasıl kullanıldıkları, artistik seramik sırlarındaki kullanım yerlere bu çalışmada geniş oranda değinilmiştir.Araştırmanın sonunda krom tuzlarının yüksek ısıda ve eriyik camsılarınbünyesinde ne gibi etkiler doğurduğunu ve ne tür risk ve çözümleri beraberinde getirdiği, bilimsel olarak araştırılarak belgelemiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to know the current raw materials avaliable in our country to be used for ceramic industry and to improve artistic glazing works using such raw materials.There is almost no collective study on chromate glazes found in both national and international literature. Therefore, it is intended that the results of the study made on this subject will constitute a reference for the ceramists and inorganic chemists who would like to work on this subject in the future.Chromate glazes are member of the group of artistic salt glazes. Chromate is called as chromium salt. In this study, chromium salt is put under reaction with various carbonates and colorant other salts and their under-glaze and in-glaze effects at high temperatures have been scientifically observed and documented.Chromium salts are rather variable and unstable salts. Using chromic acid, earth alkali elements have been transformed into chromate to the extent it is practicable. Such chromates have been scientifically observed by making additions of different percentages within ready frit, easily soluble at low temperatures, and transparent glaze structure. In summary, with this study we obtained positive results at 750ºC ? 1020ºC, while experimentsfor chromium slats which do not yield any results , further to various chromate glaze structure. Additionally, the study handles, to great extent, general specifications of raw materials used for ceramic technology, where and how these are used and the areas of use for artistic ceramic glazes.At the conclusion of the study, the effects of chromium salts at high temperatures and in diluted vitreous bodies are scientifically studied and documented together with the risks and solutions they bring along.