Minnetpınarı iskeletlerinin paleopatolojik açıdan analizi
The analysis of Minnetpınarı skelations about paleopathology
  1. Tez No: 249230
  2. Yazar: SERPİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalısmanın amacını Minnetpınarı Ortaçag insanlarında kemige iz bırakmıspaelopatolojik lezyonların ve bu lezyonların populasyonda ne kadar yaygın oldugununbelirlenmesi, bireylerin nasıl etkilendiginin arastırılması ve bu populasyonun eski Anadolutoplumlarıyla karsılastırılarak toplumlar arasındaki yerinin belirlenmesi olusturmaktadır.2003?2004 yılları arasında yapılmıs olan kazılardan çıkan 86 birey paleopatolojikaçıdan degerlendirilmistir. Minnetpınarı toplumunu olusturan toplam 86 bireyin 8'i bebek (%9,3), 7'si çocuk (%8,13), 25'i kadın (%29,06), 41'i erkek (%47,6) ve 5'i de cinsiyetibelirlenemeyen (%5,81) birey olarak belirlenmistir.Minnetpınarı iskeletleri üzerinde makroskopik ve mikroskopik incelemeler yapılarak,populasyonda mevcut olan paleopatolojik olguların daglımı ve görülme sıklıklarıhesaplanmıstır. Çogunlukla erkek bireylerden olusan Minnetpınarı toplumunda supaleopatolojik olgular tespit edilmistir: travma (%2,3); dogustan bir anomali olan spina bifida(%30); aneminin yansımaları olan porotic hyperostosis (16,2) ve cribra orbitalia (11,3);omurlardaki dejeneratif eklem hastalıklarının yansımaları olan osteofit (%12,4) ve schmorlnodülleri (%9,8); nonspesifik enfeksiyonlar, periostitis (%5,8) ve osteomyelitis (%1,16)olmak üzere üç enfeksiyon türü ve osteoartrit (%3,48) gözlenmistir.Sonuç olarak heterojen bir toplum olan Minnetpınarı toplumunun siddet olayları ilefazla karsı karsıya gelmemis, sosyoekonomik kosulları düsük, hayvancılıkla ugrasanbireylerden olustugu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine paleopathologic lesions which impressed to bonewhich is found in people of the medieval, who lived in Minnetpınarı; how common theselesions were among the population; how much they affected the health of the society and tocompare this population with the other old Anatolia communities.The 86 individuals which were unearthed from the excavations between 2003-2004were investigated in terms of paleopathology. The community that had been found during theMinnetpınarı excavations, is composed of 8 babies (9,3%), 7 children (8,3%), 25 females (29,06%), 41 males (%47,6) and 5 indetermined sex (5,81%).The studies of macroscopic and microskopic have been done in the skeletonsMinnetpınarı and the percentage and dispersion pattern of existent paleopathologic lesionshave been calculated in the population. Those paleopathology lesions that were established inthe population of Minnetpınarı that consist of males usually : trauma (2,3 %); an instinctiveanomaly that spina bifida (30%); anemia of constinuations porotic hyperostosis (16,2%) andcribra orbitalia (11,3%); in the vertebrae of dejenetaive articulation disease of constinuationsosteofit (12,4%) and schmorl noduls (9,8%); three types of infections that osteomyelit(1,16%), periostitis (5,8%) and non-specific infections; osteoarthritis (3,48%) finally.Consequently, the people composing the community of Minnetpınarı were relativelyintroverted and heterogeneous, lived under low saocieconomic conditions, occupied ranch andseldom experienced violence.