Adli antropolojide kullanılan travma analizi metodlarının antik dönem iskeletlerine uygulanabilirliği: Minnetpınarı ve Güllüdere Antik iskeletleri üzerine yapılan bir çalışma
Application of methods of forensic skeletal trauma analysis to the study of Antique skeletal remains of Minnetpinari and Güllüdere
  1. Tez No: 407291
  2. Yazar: DEREN ÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsan iskeletleri kalıntıları, bireylerin hem geçmişteki hayatları ile ilgili, hem de ölüm zamanı ile alakalı olaylar hakkında çok çeşitli bilgiler muhafaza ederler. Bu bulgular, bir yandan bireyin ölmeden önceki yaşam şekli ve tarzı hakkında bilgiler verirken, diğer yandan ölümüne sebep olan travma mekanizması, ölüm nedeni ve ölüm şekli ile alakalı adli sorulara yanıt verir. Tüm bu bulgular, sistematik bir tavırla analiz edilmelidir. Travma analizleri, dikkatli bir inceleme, bulguların kayıt altına alınması ve yorumlanmasını içerir. Tüm bu çalışmalar, bilimsel olarak geçerli metodlar ve prensiplere göre yapılmalıdır. Bu araştırma, travma tespit ve yorumlamaları bakımından, komplikasyonlar ve ortak özellikleri tetkik etme amacıyla, iskeletlerde travma analizi metodlarının, Minnetpınarı ve Güllüdere antik iskeletleri kalıntılarına uygulanması hakkındadır.
Özet (Çeviri)
Human skeletal remains preserve a wide range of evidence about past human lifestyles, as well incidents occurring at the time of death. Detailed study of these forms of data embellish our understanding of health and disease in the past, but can also increase our understanding of pertinent forensic questions such as mechanisms of trauma and cause and manner of death. These data should be collected and analyzed in a systematic manner which involves careful observations, documentation and interpretations based on scientific methods and principles. This study is about the application of methods of skeletal trauma analysis to the study of the antique skeletal remains of Minnetpınarı and Güllüdere, with the goal of examining complications and commonalities in terms of trauma determination and interpretation.