Common mistakes of Turkish secondary students in pronunciation of English words and possible solutions
Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin İngilizce sözcüklerin sesletiminde yaptıkları yaygın hatalar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 249229
  2. Yazar: HASAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, ilk olarak dil öğrenim ve öğretiminde sesbilgisi ve sesbilim konusunda kısa bilgi vermektedir. Aynı zamanda, Türkçe-İngilizce karşılaştırmalı sesbilgisi ve sesbilim bulguları hakkında bir araştırmayı ve Türk ortaöğretim öğrencilerinin İngilizce sesletim zorluklarının olası nedenlerinin bir tanımlamasını da içermektedir.Çalışmanın amacı Türk ortaöğretim öğrencilerinin bazı İngilizce sözcüklerin sesletiminde yaptıkları yaygın yanlışlıkları saptamak ve sesbirimsel yanlışların çözümlenmesine katkıda bulunmaktır.. `Sözcüklerin anlamlarında değişikliğe neden olabilen herhangi bir konuşma sesi sesbirim (phoneme)' (Demirezen:1986) olduğundan, sesbirimsel değişkeler (allophones), parçalar üstü özellikler (suprasegmentals) ve diğer yönler genelde dikkate alınmamıştır.Bu çalışma, Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi ve İbrahim Bodur Anadolu Lisesi'nde okuyan toplam 733 öğrenciye uygulanmıştır.. Her iki okulda da 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda okutulan New Bridge to Success adlı İngilizce ders kitabından 65 adet İngilizce sözcük seçilmiş ve seslerin cümle içindeki okunuşlarını da görebilmek için 2 adet soru cümlesi eklenerek bunlar katılımcılar tarafından seslendirilmiştir. Bu sesler Ashampoo Music Studio 3.50 bilgisayar programı kullanılarak kaydedilmiştir. Veri toplama araçları, yarı yapılandırılmış altı soru içeren bir anket ve ses kayıtlarıdır.733 Katılımcının sesleri Uluslararası Ses Abecesi (International Phonetic Alphabet) yoluyla yazıya aktarılmıştır. Yazıya aktarma işlemi Standart İngiltere İngilizcesi (RP) ve Türkiye Cumhuriyetinde resmi Türkçe olarak kabul edilen İstanbul Türkçesi (Johanson : 2001) göz önünde tutularak yapılmıştır. Verileri çözümlemek için yüzdelik ve frekanslar kullanılmış ve SPSS 10.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile yorumlanmıştır.Çalışmanın sonuçları Türk ortaöğretim öğrencilerinin çoğunun İngilizce sözcüklerin sesletiminde yanlışlıklar yaptığını ortaya koymuştur. Sesbirimsel yanlışlıklar konusunda, bulgular öğrencilerin bazı sözcüklerin sesletiminde benzer hataları yaptıklarını ve sesletimler arasında bazı farklılıklar saptandığını göstermiştir. Ayrıca, bu sesletim hataları kaynaklarına göre gruplandırılmış ve öğrencilerin sesletimi daha çok öğretmenlerini örnek alarak öğrendikleri ortaya konmuştur.Sonuç olarak, bu çalışmanın Türkiye'deki İngilizce öğretiminin gelecekteki çalışmalarına yol gösterip katkıda bulunması, öğrencilerin hangi seslerin sesletiminde daha çok zorlandıkları ve bununla ilgili nelerin yapılması gerektiği konusunda İngilizce öğretmenlerine İngiliz dilinin sesletimini öğretirken nerelerin vurgulanması gerektiği hususunda yardımcı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study first gives a summary of phonetics and phonology in language learning and teaching. It also includes a survey of the findings of Turkish-English contrastive phonetics, phonology, and a description of potential sources of difficulties in Turkish secondary students? pronunciation of English.The aim of the study was to find out common mistakes of Turkish secondary students in pronunciation of some English words. It is based mainly on an analysis of phonemic mistakes. Since `a phoneme is any speech sound that is able to cause a change in the meaning of words? (Demirezen : 1986) , allophones, suprasegmentals and other aspects are generally ignored.The study was carried out at Çanakkale Milli Piyango and İbrahim Bodur Anatolian High Schools with a total of 733 students. A list of 65 English words, chosen from the New Bridge to Success English Coursebook being used in both schools for Grade 9th, 10th, 11th and 12th ,and in order to see the pronunciation of the speech sounds in a sentence, two interrogative sentences prepared by the researcher were read by the participants and their voices were recorded using a computer program, Ashampoo Music Studio 3.50. The data collection instruments were a semi-structured questionnaire containing six questions and voice records.Voices of the 733 participants were transcribed using the International Phonetic Alphabet (IPA). Transcriptions were written with the consideration of Received Pronunciation (RP) of English and Standard Turkish Pronunciation, İstanbul Turkish- established as the official standard language in the Republic of Turkey (Johanson : 2001). To analyze the data percentages and frequencies were used and interpreted using SPSS 10.0 (Statistical Package for the Social Sciences).The results of the study revealed that most of the Turkish secondary students made errors while pronouncing English words. Concerning phonological errors, the findings showed that students made similar errors in their pronunciation of some words and some differences between their pronunciation were identified. Moreover, these pronunciation errors were classified according to their sources and as a result, it was revealed that the students had learnt the pronunciation of English by following their teachers? example mostly.In conclusion, it is expected that this study will contibute as a guide to further studies of English language teaching in Turkey and will help English teachers where to emphasize in teaching pronunciation of English language, which speech sounds are most difficult for the students and what should be done about it.