Yeni Mecmua (1-45. sayılar) üzerinde bir inceleme(12 Temmuz 1917- 23 Mayıs 1918)
A study on Yeni Mecmua (1-45. vol.)
- Tez No: 249235
- Danışmanlar: PROF. DR. NÂZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 878
Özet
Son dönem 20. yy Türk fikir hayatının en önemli ismi olan Ziya Gökalp'ın öncülüğünde çıkartılan Yeni Mecmua'yı (1?45. Sayılar) bu çalışmada inceleme konusu yaptık. Yeni Mecmua'nın söz konusu sayılarında çok zengin fikir sanat ve edebiyat mahsulü eserlere rastladık. Bu tez ?inceleme? , ?tahlili fihrist? ve ?seçilmiş metinler? adlı üç bölümden oluşmaktadır. İnceleme kısmında Yeni Mecmua dergisinin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuş ve dergide bulunan yazılı ve görsel bütün malzemenin bir fihristi çıkarılmıştır. İkinci bölümde yazılı ve görsel malzemenin sistematik olarak bir tahlili fihristi yapılmıştır. Üçüncü bölüm seçilmiş metinlerden oluşmaktadır. Bu bölümde günümüz araştırmacılar için faydalı olacağına inandığımız metinler seçilerek günümüz harflerine aktarılmıştır. Ayrıca çalışmamızın daha kolay faydalanılması amacıyla çalışmamızın sonuna bir özel adlar dizini konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Yeni Mecmua, (New Magazine from 1. to 45. issue), which was published with the leadership of Ziya GÖKALP who was the most significant name of the last period of 20. century Turkish idea life was examined.A lot of idea, art and literature works that are rich have been encountered. This thesis includes three sections, mainly, examination, analyse list and chosen texts.In the examination section, the shape and contents have been studied and a list has been prepared for all the written and visual contents. In the second section, an analyse list of all contents have been prepared systematically. The third section is composed of chosen texts. Useful texts have been transcribed into our alphabet. Private names list has been added to be used easily.