Seramik heykellerde karışık malzeme olarak metalin kullanımı
Metals in mixed-media ceramic sculptures
  1. Tez No: 249236
  2. Yazar: ÜMİT GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
?Karışık Malzeme Seramik Heykellerde Metalin Kullanımı? adlı bu çalışmada metal malzemesinin seramik heykellerde bir karışık malzeme elemanı olarak kullanımı incelenmiştir. Malzeme özellikleri sunularak çalışmalarında metal ve seramiği bir arada kullanan sanatçıların çalışmaları araştırılmış ve uygulamalara yer verilmiştir. Seramik ve metal malzemelerini estetik birlikteliklerinin yanısıra fiziksel, kimyasal özellikleri, üretim ve şekillendirme aşamaları aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar bilimsel kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında sunulmuştur. Seramik sanatçılarının seramik ve metali birlikte kullanarak yaptığı eserlerde malzeme seçimi, yöntem ve yapım teknikleri üzerinde özellikle durulmuştur. Uygulamalarda araştırılma sonucu elde edilen teknik bilgiler karışık malzeme kullanılarak özgün eserlere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis which has got a title of ?Metals in Mixed-Media Ceramic Sculptures?, usage of metals as an additional media in ceramics sculptures has been examined. With the presentation of materials? properties, the artists who have used metals and ceramic together in their art pieces, have been studied. Also original art works are presented as practices. Besides aesthetical combination of metal and ceramic, the similarities and differences of physical and chemical properties, production and shaping processes of these materials are studied from the point of scientific sources, material selection, processes. And at the practices section, original art pieces have been presented.