Yıkılış döneminde Türkiye Selçukluları (1277-1308)
Turkey Seljugs in the collapsing period (1277-1308)
  1. Tez No: 249244
  2. Yazar: UĞUR ERSINADIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SERTÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmamızda Türkiye Selçuklu Devleti'nin yıkılış dönemi olan 1277-1308 yılları arasındaki dönem incelenmiştir. Bu dönemde hüküm süren III. Gıyaseddin Keyhüsrev, II. Gıyaseddin Mesud (İki Kez) ve III. Alâeddin Keykubat'ın saltanatları sırasında yaşanan siyasî olaylar ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur. Ayrıca bu dönemde Türkiye Selçuklu ve İlhanlı Devletleri tarihlerinin iç içe geçmesinden dolayı, İlhanlıların Anadolu'da yaptıkları icraatlar ve bunların yansımaları olan olaylar da açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak tartışmalı olan Türkiye Selçuklu Devleti'nin yıkılış tarihi konusunda fikir yürütmeye çalışarak, bu tartışmayı gidermeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our project, we have examined the period between 1277-1308 when is the collapsing period of Turkey Seljuqs State. Political events, which were experienced during the time of Gıyaseddin Keyhüsrev III., Gıyaseddin Mesud II (two times) and Alaeddin Keykubat III. who ruled during this period are investigated in detail. Furthermore, deeds which İlkhanlid State did in Anatolia because of the time interconnection of Turkey Seljuqs and Ilkhanlid State in this period and the events which are the reflection of these are tried to explain. Lastly, trying to put forward an idea on the subject of collapsing period of Turkey Seljuqs which is a controversial issue, we have tried to remove this discussion.