II. Meşrutiyetin siyasal hayatında Osmanlı Demokrat Fırkası(Fırka-i İbad)
Ottoman Democratic Party(Firka-i İbad)
- Tez No: 249243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
II. Meşrutiyetin 1908'de ilanıyla Osmanlı siyasal hayatında beliren partilerden olan Osmanlı Demokrat Fırkası(Fırka-i İbad) Türk tarihinde ilk kez demokrasi kelimesini siyasal anlamda kullanan partidir.Parti, toplumun en alt kesimleri olarak bellediği işçiler başta olmak üzere toplumun üretici kesimlerinin partisi olma iddiasıyla ortaya çıkmıştır. Bu iddia doğrultusunda parti, kendi olanaklarıyla halkın bu kesimlerine yönelik konferans, eğitim seminerleri ve en ciddi faaliyet olarak gazetelerle hedeflediği kesimlere ulaşmaya çabalamıştır.Parti'nin başlıca siyasal görüşü millet egemenliği, Meşrutiyetle gelen haklar ve özgürlükleri sonuna kadar savunmanın yanı sıra belirtilen kesimler dahil olmak üzere halkın her kesiminin bu siyasal sürece katılmasını sağlayarak, meşrutiyetin olgunlaştırılması, derinleştirilmesidir.İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin siyasal hayatı kendi hegemonyasına alma girişimlerinden ilk olarak etkilenen partilerden olan Osmanlı Demokrat Fırkası, başlarda bu politikayla mücadele etmişse de, üyelerinin tutuklanması, gazetelerinin toplattırılmasının sonucunda durgunluğa girmiş, kurulduğu yıl olan 1909-1910 aralığındaki canlı siyasal muhalefetini sürdürememiştir. Bu durgunluk partinin, dönemin İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin baskıcı politikalarına karşı kurulan güçlü muhalefet hareketinin siyasal partiye dönüşmüş hali olan Hürriyet ve İtilaf Fırkası'na 1911'de katılmasını kolaylaştırmıştır.Sonuçta Parti, Meşrutiyetin siyasal hayatında bir muhalefet partisi olarak kalmış, ancak demokrasi kavramının bilinip, yaygınlaşmasında; demokrasiyle millet egemenliği ve toplumun en alt kesimlerini etkileşime sokmaya ve bunu geliştirmeye çabalamıştır.
Özet (Çeviri)
Appear in the Ottoman political life of the Constitutional Monarchy in 1908 the Ottoman Democratic Party (Fırka-i İbad) for the first time in Turkish history that party democracy is a word used in the political sense.Party, the lower segments of society as a belle of society especially for the employees of the manufacturer sector has emerged to claim the party is.This claim on the party line, this segment of the population with its own facilities for conferences, training seminars and activities as the most serious newspapers are struggling to reach the targeted population.National sovereignty of the party's main political opinion, the rights and freedoms Mesrutiyet until the end of the defense and has deep integration.Comitee of Union and Progress?s life of its own hegemony in the first attempt affected the party of the Ottoman Democratic Party the early fight against these policies has been the arrest of the members, the newspaper of the results collected in recEsâsion, it was founded the year 1909-1910 in the range of vibrant political opposition has not continued.This stagnation of the party, the period of the policies against the Comitee of Union and Progress was established in 1911 to join the powerful opposition Hürriyet ve İtilaf Fırkası entente. As a result, Party, Mesrutiyet in political life as an opposition party remained, but the concept of democracy, known widely; democracy, sovereignty of the nation and the lower segments of society into the interaction and was struggling to improve it.