Ağa Han İsmailileri
The Aga Khan Ismailis
  1. Tez No: 249257
  2. Yazar: MEDERBEK KADYROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ağa Han İsmailileri? başlıklı yüksek lisans tezi giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde tezin önemi ve amacı, takip edilecek metot ve kaynaklar ele alınmıştır.?Ağa Han İsmailileri'nin Tarihleri? başlıklı I. Bölümde, öncelikli olarak Ağa Hanlar dönemine kadar İsmaililik içinde yaşanan din i- siyasi farklılaşmalara değinilmiştir. Daha sonra İsmaililikte Ağa Hanlar dönemi ele alınarak, sırasıyla dört Ağa Han'ın hayatı ve faaliyetleri ele alınmıştır.?Ağa Han İsmailileri'nin Günümüzdeki Durumları? başlıklı II. Bölümde, günümüzde Ağa Han İsmaililerin genel durumu hakkında bilgi verildikten sonra, onların imamet kurumu ele alınmıştır. Bu bağlamda dini inançlarında ve uygulamalarında mezhebin bölgelere göre farklılıklar gösterdiği ve batıni anlayışın değişik şekillerde etkisini halen sürdürmekte olduğu tespit edilmiştir.IV. Ağa Han Kerim Şah tarafından 1986'da yayınlanan Şia İmami İsmaili Müsümanların Anayasasının, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan taraftarlarının farklılıklarını ortadan kaldırarak onları tek çatı altında birleştirmeye yönelik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, tarihte terör ve tedhiş ile anılan İsmaililerin, günümüzdeki gerçekleştirdikleri birtakım faaliyetler aracılığıyla sahip oldukları eski imajlarından kurgulamaya çalıştıkları kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Master thesis entitled ?The Aga Khan Ismailis? consitst of an introduction and two chapters. The introduction is dealing with the importance and objekt of the thesis and the used methods and textual materials. The first chapter entiteld ?History of the Aga Khan Ismailis? researches primarily the history of Ismailis? development until the Agha Khans period and the split of the ?mezhep? into several supgroups. Here it has been also emphasized that the reason for the splitting of Ismailism was the imamate doctrine. After that, by dealing with the period of the Aga Khans in Islmailism and analysing the live and activities of the four Aga Khans, their importance and status in the development of the Mezhep has been worked out.In the second chapter with the title ?The Present Situation of the Aga Khan Ismailis? , after giving information about the general situation of today?s Agha Khan Ismailis, the formation of the Imamate is examined. With regard to the religious belief and practice of the mezhep?s subgroups and the regions in which they are located, the differeces and also the ?Batinism? doctrine that was invented by the first Ismailis and which has still influence is illustrated.It is suggested that The Consitution of the Shii Imami Ismaili Muslims that was made public in the year 1986 by IV. Aga Khan Karim Shah intends to unify the followers of Ismailism in the different regions of the world by abolishing the differences between them. Furthermore dealing with today?s activities of the Ismailis which have been associated with terror and violence in past history, the author of the present study is convinced that the Ismailis try to re-write their history by showing activities in the name of charity.