Kur'an'da temel siyasi kavramlar
Basic political concepts in Quran
- Tez No: 249263
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Kur'ân'da geçen temel siyasi kavramlardan, yönetimin temel unsurlarını (şurâ, adâlet, emr-i bi'l-mâruf ve nehy-i ani'l-münker) ilgilendiren ve siyasi davranış biçimlerini (biat, itaat) ifade eden kavramlar ve bu kavramların Kur'ân'daki kullanılış şekilleri, bu çalışmamızın konusunu oluşturur. Kur'ân'da geçen bu kavramları gerçek manasında ve kullanılış tarzlarını da göz önünde tutarak anlamanın Kur'ân'ı, Hz. Peygamber'i ve İslam'ı anlama da önemli bir yeri vardır. Yine bu kavramların Hz. Peygamber döneminde anlaşılma biçimleri ve pratik hayatta uygulanış şekilleri inceleme alanı içerisindedir.Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşur. Giriş bölümünde, araştırmanın önemi ve konusu üzerinde durulmuş, ele alınan kavramların ?İslamî Siyaset Düşüncesi? açısından genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca çalışmada uygulanacak metot da ortaya konulmuştur.Araştırmanın birinci bölümünde, yönetimin temel unsurlarından şûra, emr-i bi'l-ma'ruf ve nehy-i ani'l-münker ve adâlet kavramları âyetler bağlamında ele alınıp, incelenmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde ise, siyasi ve sosyal davranış biçimlerinden biat, itaat, gelecek tasavvuru, evrensel barış ve ortak gaye kavramlarına yine Kur'ân âyetleri bağlamında değinilmiş ve örnekler verilmiştir.Yapılan bu araştırmanın kısa bir değerlendirmesi sonuç bölümünde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic political concepts taking place in the Quran such as those related to basic components of administration (şurâ, adâla, amr bi al-ma'rouf wa nahy an al-munkar) and political attitude /stance (bay`a, etâ`a), and the way they are used in the Quran are the subjects of the study. Understanding these concepts in their authentic meanings and their uses and taking them into account have an important place in understanding Quran, prophet and Islam. Also how these concepts were understood in the time of the prophet and their practical applications in daily life were analyzed too.The study has three chapters: In the first chapter, the importance of the study was focused, and these concepts were evaluated from the point of view of `Islamic Political View?. And the method to be applied has been explained as well.In the first part, the basic components like şurâ, adâla and amr bi al-ma'rouf wa nahy an al-munkar have been analysed in the light of Quranic verses.In the second part, the concepts related to political and social stance like bay`a (oath) etâ`a (obedience) future projections, universal peace, and common purpose have been evaluated in the light of Quranic verse and examples have been given.A brief evaluation of the study has been determined in the conclusion chapter.