Okul öncesi eğitiminde (5-6 yaş) hoşgörü eğitimi
Tolerance education in preschool education (5-6 years)
- Tez No: 249264
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönem (5-6 yaş) hoşgörü eğitiminde verimi artırmak amacıyla, öğrencilerin gelişimsel özelliklerine uygun, ahlaki, dini ve kültürel motifler ile zenginleştirilmiş bir programın etkililiğini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bununla beraber çalışmada, öğrencilerin cinsiyet, aile biçim ve yapı ve aile sosyo-ekonomik düzey faktörlerinin okul öncesi dönemde hoşgörü eğitimine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır.Hoşgörü, günümüz kozmopolit dünyasında önemli bir kavram haline gelmiş, hoşgörüsüz toplumlarda huzursuzluk ve kişiler arası uyuşmazlık baş gösterir olmuştur. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, yetişkinlik döneminde kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlayan bir dönemdir. Bu dönemde yapılacak hoşgörü eğitiminin, birbirlerine karşı saygılı davranan, çevre duyarlılığı olan, ince düşünceli insanlar yetiştirme adına büyük katkısı olacaktır. Okul öncesi öğrencilerinin gelişimsel özelliklerine uygun olarak hazırlanmış dini, ahlaki, kültürel motifler ile zenginleştirilmiş bir hoşgörü eğitiminin, eğitimde verimi ve kalıcılığı arttıracağı düşünülmektedir. Bu bağlamda okul öncesi dönemde hoşgörü eğitimi; dini, ahlaki ve kültürel motifler ile zenginleştirilmiş program çerçevesinde; ?farklılıklara saygı eğitimi, çevre bilinci eğitimi, kültürel değerler eğitimi, yardımlaşma ve paylaşma eğitimi, empati becerileri eğitimi, nezaket sözcüklerinin kullanımı ve eğitimi? başlıkları altında; Hz. Muhammed, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Mevlana gibi dinimiz ve kültürümüz ile bütünleşen, hoşgörü timsali büyüklerimizin yaşadığı olaylar, söylediği sözler ve eserleri kullanılarak yapılabilir.Araştırmada ?deneysel araştırma modeli? kullanılmış olup uygulama, Ankara ilinde bulunan iki ayrı anasınıfı öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Birinci gruba okul öncesi eğitim programına bağlı, ikinci gruba ise öğrencilerin gelişimsel özelliklerine uygun olarak hazırlanmış ahlaki, dini ve kültürel motifler ile zenginleştirilmiş programa dayalı hoşgörü eğitimi uygulanmıştır. Deneysel araştırmaya ilişkin toplanan veriler SPSS'e aktarılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda zenginleştirilmiş hoşgörü eğitiminin programa dayalı hoşgörü eğitiminden daha verimli sonuçlar vermediği ve hoşgörü eğitiminin cinsiyet, aile biçim ve yapı ve aile sosyo-ekonomik düzey faktörleri ile ilişkili olmadığı sonuçları bulunmuştur. Bu bilgilere ek olarak araştırmacı uygulama esnasında, deney grubundaki öğrencilerin bahsedilen temalara zaten aşina olduklarını; dini, ahlaki, kültürel motiflere karşı ilgili olduklarını ve etkinliklere ilgi ile katıldıklarını gözlemlemiştir. Tüm bu bulgu ve gözlemler ışığında, yapılan çalışmanın benzer nitelikte yapılacak çalışmalara bir temel oluşturması ve araştırmacılara ilham vermesi temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study in pre-school period (5-6 years) to increase efficiency in tolerance education, students' developmental characteristics appropriate, ethical, religious and cultural motifs enriched in order to measure the effectiveness of a program were made. Morever, study, students' gender, family form and family structure and socio-economic levels factors that influence whether in pre-school tolerance education were investigated.Tolerance, has become an important concept in today's cosmopolitan world; intolerant society, the conflict between people and the unrest was beginning to show. Pre-school education is a term by supporting social and emotional development, during adulthood, ensures people have become more efficient producers and use the full potential. Training will be done in this period of tolerance, on behalf of culture; respect for each other, the environmental sensitivity of the thin-minded people, will have significant contribution. Prepared in accordance with the developmental characteristics for pre-school students religious, moral, cultural motifs enriched with a tolerance of education, training will increase the efficiency and stability in education are considered. In this context, in pre-school tolerance education, content the program which enriched religious, moral and cultural motifs“differences respect for education, environmental awareness training, cultural values, education, assistance and sharing education, empathy skills training, courtesy of word usage education”headlines gold can be done in. Under this heading, people who are soul great of tolerance and our religion and our culture combined with, such as Hz. Muhammed, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Mevlana; events, saying the words and works can be used.In the search“experimental research model”is used and the practice were made in Ankara, province on two separate class in pre-school period (5-6 years). For the first group the program on tolerance, depends on pre-school education program, was implemented and for the second group the program on tolerance is prepared in accordance with students' developmental characteristics ethical; religious and cultural motifs enriched with was implemented. The collected data results on experimental research were been transferred in SPSS and analyzed.The result of enhanced tolerance education research was not provided more efficient from the research results of tolerance education of program based on and research results of tolerance education, were not associated with sex, family form and family structure and socio-economic level factors. In addition to this information, during the application, the researcher has been observed tahat; the students in experimental group are mentioned themes familiar and they are related to religious, moral, cultural motifs and they are participate activities with interest. All these findings and observations of the work to be done in similar studies to establish a foundation and give researchers hope will be inspired.