Smyrna Hellenistik ve Roma Devri heykeltıraşlk eserleri
The Hellenistic and Roman sculptural works from Smyrna
  1. Tez No: 249267
  2. Yazar: SULTAN SEZİN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT İDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Smyrna, İonia Bölgesi'nin en önemli liman kentidir. Lysimakhos'un kenti yeniden kurmasından sonra hızla gelişmiş ve güçlenmiştir. Roma döneminde kentin nüfusunun 100.000'den fazla olduğu bilinmektedir.Çalışmanın temel amacı, kazılarda ortaya çıkarılan eserlerden hareketle, Smyrna'nın Hellenistik ve Roma dönemindeki heykeltıraşlığının niteliğini ve üslubunu analiz etmektir. Bunun yanı sıra bu çalışmada hedeflenen amaçlardan biri de belli bir sanat zevkinin ürünü olan eserlerin üretim süreci ile olan ilişkiselliğini de ortaya koyabilmektir.Katalog bölümü çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Eserler bu bölümde tüm özellikleriyle tanımlanmış, benzer örneklerle karşılaştırılıp tarihlendirilmiştir ve eserlerin tartışmaları burada yapılmıştır. Giyimli kadın ve erkek heykelleri, portreler, mitolojik figürler, mezar steli, adak steli ve mimariye bağlı kabartmalar genel konuları yansıtmaktadır.Agora kazılarında ortaya çıkarılan eserler, Agora için çalışmış olan bir heykel atölyesinin varlığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Smyrna is the most important harbour city in Ionia Region. It developed and got strong after reconstructed by Lysimachos. It was known that the population of the city was over 100.000 in Roman Times.The goal of the this study is analyze to sculptural feature and style in the Hellenistic and Roman Smyrna. In addition to this one of the marked goal in the study is introduce the artifacts that are certain luxury art product to their relation with production process.Catalogue is the main part of this study. The artifacts are described with all feature, compared to similar artifacts, dated and discussed in this chapter. Drapery women-men, portraits, mythological figures, funerary relief, votive relief and architectural relief blocks reflect to the general themes.The works from the Agora excavations proved that existence of sculpture workshop had been worked for Agora.