Sivil toplum-devlet ilişkileri bağlamında Kant ile Hegel'in hukuk felsefelerinin karşılaştırılması
Comparison of Kant's and Hegel's philosophies of law in the context of civil society-state relations
  1. Tez No: 249272
  2. Yazar: AHMET KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ALİ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde, Immanuel Kant ile G.W. Friedrich Hegel'in hukuk felsefelerinin sivil toplum-devlet ilişkileri bağlamında karşılaştırılmalı bir biçimde analiz edilmesi ve böylece her iki filozofun; hukukun özüne, otoritesine, toplumdaki rol ve işlevine, sivil toplum-devlet ilişkilerine yönelik düşüncelerini içeren hukuk felsefelerinin temel dinamiklerinin önemli bir boyutunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun bir şekilde, tezin ilk bölümünde Kant'ın hukuk felsefesi ele alınmış ve hukuk, özgürlük, sivil toplum, devlet ve devletler arası ilişkilere yönelik yaklaşımı incelenmiştir. İkinci bölümde ise, aynı kavramlar, Hegel'in hukuk felsefesi başlığı altında ele alınmış ve Kant ile karşılaştırmalı bir biçimde açıklanmaya çalışılmıştır. Tez, sivil toplum-devlet ilişkileri ve uluslararası politika bağlamında Hegel'in olana uygun bir bakış açısından hareketle realist bir yaklaşımı benimsediği ve Kant'ın ise olması gerekene göre hareket ederek idealist bir yaklaşım geliştirdiği düşüncesiyle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyze comparatively Immanuel Kant?s and G. W. Friedrich Hegel?s philosophies of law within the context of the relations between civil society and state, and thereby to reveal an important aspect of the basic dynamics of their philosophy of law, which includes their thoughts related the essence, authority, social role and function of law and to the relation between civil society and law. To this end, the first chapter of the thesis deals with Kant?s philosophy of law and looks into his approach to the relations among law, freedom, civil society and state, and among states. Second chapter deals with the same concepts within the scope of Hegel?s philosophy of law and aims at explaining them comparatively with Kant. The study closes with the conclusions that Hegel assumed a realist approach departing from a perspective according to what is, and Kant an idealist approach departing from a perspective according to what ought to be within the context of relations between civil society and state, and of international policy.