Orman kaynaklarının turizm amaçlı tahsisine ilişkin sorunlar ve çözümleri
The determinition of the problems and solution ways, interested in allocated forest resources to tourisim sector in Turkey
- Tez No: 249273
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Türkiye'de uygulamada olan 6831 sayılı Orman Kanunu ve 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu kapsamında, kamu yararı gerekçesi ile turizm amaçlı kullanıma tahsis edilen orman kaynaklarında yaşanan ormansızlaşma ve bu konuda turizmin orman kaynakları üstündeki baskısı her geçen gün artmaktadır. Öyleki bugüne kadar yaklaşık 20 bin hektar ormanlık alan turizme tahsis edilmiştir. Bu baskı ve ormansızlaşma tespitleri, orman kaynaklarının turizme tahsisi kararlarının alınması süreç, yol ve yöntemlerinin incelenmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur.Türkiye'de, bir kamu malı olan ormanların turizm amaçlı tahsisi sürecindeki yönetsel içeriklerin incelenmesi sonucuna göre, tahsis kararının alınmasında (üstün kamu yararı kararı) bilimsel yöntemlerin kullanılmadığı, kamu orman arazilerinin kamu yararı kapsamında turizm etkinliklerine tahsisi süreci ile ilgili bilimsel bir altyapının olmadığı, orman kaynaklarının turizme tahsisini sağlayacak bilimsel ölçüt ve göstergelerin bulunmadığı ve bu yetersizliklerin orman kaynaklarının sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediği anlaşılmıştır.Bu durum tahsis kararının alınabilmesi için bilimsel bir yöntem ve modelin gerekliliğini ortaya koymuş, bu gereklilik, tez çalışmasında bir tahsis modelinin geliştirilmesi ile karşılanmıştır.Bu çalışma kapsamında geliştirilen tahsis modelinin, belek turizm merkezine uygulanması neticesinde çıkan bulgulardan güncel durum itibarı ile ilgili tahsisin üstün kamu yararı sağlamadığı ve sürdürülebilir olmadığı sonucuna varılmıştır.Yine çalışma kapsamında geliştirilen tahsis modelinin Ilgaz yıldız tepe turizm merkezine alansal olarak uygulanması sonucunda; ilgili alanın güncel durum itibarı ile üstün kamu yararı sağladığı ve sürdürülebilir olduğu soncuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The forest resources are being allocated to tourism with Public interest grounds in Turkey. Therefore, tourism is the pressure on forest resources is increasing with each passing day. Amount of allocated forest area to this day is approximately 20000 hectares. This pressure has made the necessary examination of the allocation method.At the tourism allocation process of a public goods that forests, scientific methods have been not used. However, scientific criteria and indicators for the allocation decision is understood not in. These facts to the sustainable forest management are negatively affected. Movement of this fact, this project using scientific criteria and indicators developed an allocation model.Developed allocation model were applied to two areas. As a result of the application memory in Belek tourism center, the creation of superior public interest not on the relevant area have been identified.As a result of the application in ılgaz tourism centers, the creation of superior public interest on the relevant area have been identified.