Rethinking state and civil society relations in Turkey: An analysis on migrant health
Türkiye'de devlet ve sivil toplum ilişkilerini yeniden düşünmek: Göçmen sağlığı üzerine bir analiz
- Tez No: 524336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL UĞUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, sivil toplum örgütlerinin kendilerine tarihsel olarak olumsuz yapısal koşullar üreten devletlerde hangi tür fonksiyonlar sunduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla üç yılı aşan bir siyasi etnografi çalışması yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimlerini düzenleyen yasal mevzuat incelenmiş, 29 kişiyle derinlemesine mülakat yapılmış ve 8 mekânda katılımcı gözlem çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma teorik olarak sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerinin sınırlarını belirleyen yapısal sınırlara kriz anlarında meydan okuyabileceklerini iddia etmektedir. Bu krizlerin içeriğine ve büyüklüğüne bağlı olarak, tarihsel olarak devletçi devletler bile sivil toplum için yer açmak zorunda kalabilirler. Bu çalışmanın ampirik vakası olan Türkiye'de göçmen sağlığı alanında sivil toplum ve devlet ilişkileri bağlamında bu tez iddia etmektedir ki yaşanan son göç dalgası, Türkiye'de devletçi gelenekten kaynaklı olarak devlet güdümünde olan sivil toplum için sahada geçici bir alan kazanmasını sağlayan bir fırsat penceresi olmuştur. Sivil toplumun bu alanı tüm göçmenlere pozitif katkılar yapacak şekilde doldurmuştur; ama devletin güçlü devletçi anlayışı uzun vadede bu durumun geriye dönmesine neden olmuştur. Bu tezin bulgularına göre, devletin sağlık alanında sivil toplum için yer açması ve aynı zamanda bu alanda denetim ve koordinasyon görevlerini yerine getirmeye devam etmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate what kind of functions can civil society organizations serve in states that have historically created unfavorable structural conditions for them. For this purpose, a political ethnography study was conducted for over 3 years. Within the scope of this study, laws regulating the access of migrants to health services were examined, in-depth interviews with 29-people conducted, and participant observation was carried out in 8-places. This study theoretically argues that civil society organizations may challenge the structural boundaries determining the limits of their activity at the time of crises. Depending on the content and size of these crises, even historically statist states may have to make room for civil society. Within the empiric case of this study that analyzes civil society and state relations under migrant health field in Turkey, this thesis argues that the recent migration wave was the window of opportunity to gain a temporary space in the field for civil society organizations in Turkey, which are weak due to being under the tutelage of the state, originating from the statist tradition. Civil society has filled this area with positive contributions to all migrants; but the strong statist understanding of the state causes this circumstance to recede in the long-run. Given the findings of this thesis, it is concluded that the state needs to allow for civil society in the field of health while at the same time maintain fulfilling its inspection and coordination roles in that area.