Hacı İvaz Paşa'nın vakıf eserleri ve mimari faaliyetleri
Haci İvaz Pasha's contributions to wakfs and his architectural activities
  1. Tez No: 249283
  2. Yazar: MUSTAFA BEYAZIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Erken Osmanlı devri devlet adamı ve mimarlarından Hacı İvaz Paşa, askeri ve siyasi alanlardaki hizmetlerinin yanı sıra, bani ve mimar olarak Bursa, Dimetoka, Edirne, Ankara, Tokat şehirlerindeki eserleri ile Türk sanatı ve mimarisine önemli katkılar sağlamıştır. Devlet görevlerindeki yetenekleri ve çeşitli eserleri kısmen bilinmesine rağmen, mimari faaliyetlerinin şimdiye kadar derli toplu bir bilimsel çalışmaya konu edilmediği görülmektedir. Dikkat çekici bu boşluğu gidermek amacıyla, Hacı İvaz Paşa ve bütün eserlerini, ilk defa geniş çaplı araştırma ve incelemelerle tanıtılıp, sanat tarihi açısından değerlendirilmek üzere tez konumuz belirlenmiştir.?Hacı İvaz Paşa'nın Vakıf Eserleri ve Mimarî Faaliyetleri? başlıklı tezimiz, Hacı İvaz Paşa'nın Hayatı ve Vakfiyeleri; Hacı İvaz Paşa'nın Vakıf Eserleri; Hacı İvaz Paşa'nın Mimari Faaliyetleri; Hacı İvaz Paşa'ya Atfedilen Eserler bölümlerine ayrılmaktadır. Böylece biyografik bilgi ve arşiv belgelerine de dayanarak, birer monografi halinde hazırladığımız ayrıntılı eser tanıtımları ile mimari ve süsleme özellikleri netleştirilmekte, ardından aynı türdeki diğer eserlerle plan tipolojisi ve tezyini üslup karşılaştırmaları yoluyla, Türk Sanatı'nın gelişim çizgisindeki yeri açıklığa kavuşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A statesman and an architect of the early Ottoman era, Hacı İvaz Pasha, aside from his services in the military and political areas, has made valuable contributions to Turkish Art and architecture with his work in the cities of Bursa, Dimetoka, Edirne, Ankara and Tokat. Although his efforts, abilities within state institutions and various works are partly known, his architectural activities have not yet been subjected to a well-organized scientific study. Thus, in order to fulfill this noticeable void, Hacı İvaz Pasha and his work will be presented for the first time after thorough research and consideration. Furthermore, Hacı İvaz Pasha and his efforts have been determined as the thesis topic in order to be evaluated from the perspective of art history.The main heading of the thesis is ?Hacı İvaz Pasha?s Contributions to Wakfs and His Architectural Activities? and the sub titles consist of `The Life and Wakf Charters of Hacı İvaz Pasha,? `Hacı İvaz Pasha?s Contributions to Wakfs,? `Architectural Activities of Hacı İvaz Pasha,? and `Works Attributed to Hacı İvaz Pasha.? Hence, based on biographical knowledge and archival documents the paper will clarify the architectural and decorative characteristics through detailed presentation of the art work we had previously prepared in monograph and shed light on the place of Turkish Art within the course of development by making comparisons between the art work of the same nature, plan typology and the manner of decoration.