Postmodernizm ve Türk romanındaki yansımaları
Postmodernism and the reflection of postmodernism in Turkish novel
- Tez No: 249288
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 273
Özet
1960'lı yıllardan itibaren adından sıkça söz ettirmeye başlamış bir kavram olan postmodernizm, her ne kadar bugün hala genel geçer bir tanımlamaya sahip değilse de ?modernizm sonrası? şeklinde Türkçeleştirilebilecek, modernizmin birçok önemli unsuruna tamamen zıt bir yapı oluşturmayı amaçlayan yeni bir bakış açısıdır.Bugün kimi araştırmacılar postmodernizmin; modernizmin oluşturduğu ayrımcılığı, sahteciliği, sömürgeciliği, dışlamayı ötekileştirmeyi ortadan kaldıracağını iddia ederken kimileri de postmodernizmin ileriki dönemlerde birçok alanda anarşi oluşturacağını düşünmektedirler.Postmodernizm, son zamanlarda tüm alanlarda olduğu gibi edebiyatta da etkindir. Türler arasında sınır tanımaz yapısı ve dili ön plana çıkarmasıyla dikkatleri çeken postmodern edebiyatın alt dallarından postmodern roman da oldukça ilgi çekici veriler sunuyor. Üst kurmaca, metinlerarasılık, parodi, pastiş, ironi, oyun gibi kavramlarla ön plana çıkan postmodern roman, Türk romanı için yeni ve üretken bir kanal oluşturmuştur. Postmodern Türk romanları incelendiğinde oldukça yetkin örneklerle karşılaşılıyor. Postmodernizmin metinler arası yapısı ve gelenekten yararlanma düşüncesi, Türk romancıların zengin Türk edebiyatı kültüründen kuvvetli bir şekilde faydalanmasına olanak sağlamıştır. Bununla birlikte postmodern romanın sınırlarının olmayışı sanat bağlamında verimli bir düzlem oluşturmuştur, denilebilir.Türk edebiyatı, postmodern Türk romanlarıyla dünyadaki varlığını bugün çok daha güçlü bir şekilde hissettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Although postmodernism, a concept that has been started to be mentioned frequently since 1960, still doesn?t have a universal description today, it is a new perspective aiming to create a structure completely opposite to many important elements of modernism, which could be transformed into Turkish as ?post modernism?.While some researchers of postmodernism claim to eliminate the discrimination, falsification, colonialism, exclusion, alternation that modernism has created; some researchers consider that postmodernism will create anarchy in many areas in the later periods.Postmodernism has been also active in literature recently as all fields. Postmodernism novel, a sub-branch of postmodernism literature drawing attention via the illimitable structure among species and bringing the language in the foreground, presents interesting datas.Postmodern novel, standing out with the concepts such as metafiction, intertextuality, parady, imitation, irony, drama, has formed a new and productive channel.Quite competent examples are to be met when examining postmodern Turkish novels. The intertextuality structure of postmodernism and the thought of benefiting from tradition enable Turkish novels to take advantage of the rich culture of Turkish literature strongly. Moreover, it can be remarked that the lack of boundaries in postmodernism has created an efficient platform in the context of art. Turkish literature lets its own presence fell much strongly in the world today with the existence of postmodern Turkish novels.