Hakan Günday'ın romanlarında postmodern anlatım teknikleri
Postmodern narrative techniques in Hakan Günday's novels
  1. Tez No: 979911
  2. Yazar: DUYGU FENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MUM, PROF. DR. EBRU BURCU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
20.yy'ın ortalarından itibaren yansımaları görülmeye başlayan postmodernizm akımı birçok alanda etkisini göstermiştir. Sanat, felsefe, mimari ve edebiyat gibi pek çok alana tesir eden bu akım birçok yeniliği beraberinde getirerek yaşanan çağa ve olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşma imkânı doğurmuştur. Bu açıdan değerlendirildiğinde modern dünyanın ve dijital teknolojilerin ürettiği pek çok farklı alanda postmodernizmin sosyolojik, psikolojik ve felsefi etkilerini görmek mümkündür. Merkezine insanı alan edebiyat için de son derece etkili olan postmodernizm akımı, geçmişle bugün ve gelecek arasında alışılmamış ilişkiler kurarak insanın değer dünyasını ve inşa ettiği modern dünyayı derinden etkilemektedir. Türk romanın günümüz yazarları arasında sağlam bir kalemi olduğu söylenebilecek olan Hakan Günday, Türkiye'nin yaşadığı toplumsal sorunları ve bu sorunların birey üzerindeki psikolojik temellerini yansıtmaktadır. Günday, bireyin kendisine ve yaşadığı topluma yabancılaşmasını, yaşadığı toplumdaki zihinsel ve ruhsal çarpıklığı metinlerinin temeline yerleştirerek bunlar üzerine inşa ettiği karakterlerinde hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ciddi bir eleştiri yapmaktadır. Postmodern anlatım tekniklerini etkili bir şekilde kullanan Hakan Günday'ın bu akımın Türk romanındaki ve dünya edebiyatındaki pek çok temsilcisinden etkilendiğini söylemek mümkündür. Bu tezde Hakan Günday romanlarında postmodernizm akımının etkileri olan oyunsuluk, çok katmanlı yapı, eserlerin polifonik bir yapıya sahip olması, modernizmin inşa ettiği değerler dünyasını eleştirmesi, toplumda göz ardı edilen birçok sosyolojik ve psikolojik sorunları ele alırken toplumdaki yozlaşmayı ve değer yitimini de gözler önüne sermesi incelenecektir. Postmodern anlatım teknikleri olan metinlerarasılık, üst kurmaca, ironi, parodi, pastiş bağlamında incelenerek Türk edebiyatındaki yeri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The postmodernism movement, whose effects began to be seen in the mid-20th century, has shown its influence in many areas. This movement, which has affected many areas such as art, philosophy, architecture and literature, has brought many innovations and has created the opportunity to approach the current era and events from a different perspective. When evaluated from this perspective, it is possible to see the sociological, psychological and philosophical effects of postmodernism in many different areas produced by the modern world and digital technologies. The postmodernism movement, which is also extremely effective for literature, which focuses on humans, deeply affects the value world of humans and the modern world they have built by establishing unusual relationships between the past, present and future. Hakan Günday, who can be said to be a solid writer among today's Turkish novel writers, reflects the social problems experienced by Turkey and the sociological and psychological foundations of these problems on the individual. Günday places the alienation of the individual from himself and the society he lives in, the mental and spiritual distortions in the society he lives in at the basis of his texts and makes a serious criticism on both individual and social levels in the characters he builds on these. It is possible to say that Hakan Günday, who uses postmodern narrative techniques effectively, is influenced by many representatives of this movement in Turkish novels and world literature. In this thesis, the effects of the postmodernism movement in Hakan Günday's novels will be examined; playfulness, multilayered structure, the polyphonic structure of the works, his criticism of the world of values built by modernism, his exposure of the corruption and loss of values in society while addressing many sociological and psychological problems ignored in society. Postmodern narrative techniques such as intertextuality, metafiction, irony, parody, pastiche will be examined in context and their place in Turkish literature will be emphasized.