Çevreci ideolojinin liberal perspektiften eleştirel bir değerlendirmesi
A critical analysis of ecologism from a liberal perspective
  1. Tez No: 249287
  2. Yazar: BARAN KONYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Liberalizm ve çevreci ideoloji çevreyle ilgilenen ve çevre sorunlarına çözüm arayan iki farklı ideolojidir. Çevreci ideoloji çevre ve insan ilişkilerine, insan ile diğer çevresel unsurlar arasındaki hiyerarşiyi reddeden çevre merkezci bir çevresel etikle yaklaşır. Çevreci ideoloji çevre sorunlarının çözümü konusunda çevresel vergiler ve teşvikler gibi düzeltimci politikalarla birlikte büyümenin sınırlandırılması, bireysel özgürlüklerin kısıtlanması gibi bir takım siyasi otorite destekli politikalar da kullanır. Çevreci ideolojini çevresel vergiler ve teşvikler gibi düzeltimci politikaları liberalizmle uyumludur. Fakat çevre-merkezci çevresel etiği liberalizmin insanı önceleyen insan-merkezci çevresel etiğiyle uyumsuzdur. Diğer taraftan çevreci ideolojinin bireysel özgürlüğü kısıtlayabilecek siyasal otorite destekli büyümeyi ve ekonomik aktiviteleri kısıtlayıcı politikaları liberalizmle uyumsuzdur.
Özet (Çeviri)
Liberalism and ecologism are two different ideologies which deal with environmental issues and seek to find solutions. Ecologism sees human-environment relationships with an ecocentric ethic which rejects hierarchy between the human being and other entities in nature. With regard to solutions to environmental problems, ecologism uses some regulatory-policy measures such as eco-taxes and economic incentives besides other policy options such as restrictions on individual freedom based on intervention by political authority. Regulatory policy options of ecologism such as eco-taxes and incentives are compatible with liberalism. However its ecocentric ethic is not compatible with anthropocentric environmental ethic of liberalism which gives priority to humankind vis-a-vis other natural entities. On the other hand political interventions suggested by ecologism are not compatible with liberalism since they are rather likely to restrict individual liberty.