İslam Hukukunda âriyet akdi ve doğurduğu hukuki sonuçlar açısından vakıfla ilişkisi
The lent agreement in Islamic Law, and the relationship with waqf according to their legal conclusions
  1. Tez No: 249293
  2. Yazar: HATİCE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Giriş, iki Bölüm ve Sonuç olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmektedir.İlk bölümde âriyet ve vakıf terimlerinin izahı yapılmakta, genel hatlarıyla âriyet akdinin ve vakıf muamelesinin kurallarına, kuruluşuna âriyet akdinin ve vakfın temel unsurlarında aranan şartlara değinilmektedir.Tezin ikinci bölümünde âriyet akdi ve vakıf, doğurduğu hukuki sonuçlar açısından karşılaştırılmaktadır. Bu bölümde âriyete konu olan mal ve vakfa konu olan mal üzerinde tarafların hakları ve söz konusu mallara karşı sorumluluklarına değinilmekte, âriyet akdi ve vakıf, bağlayıcılıkları açısından irdelenmektedir. İslam hukukçuları arasında bağlayıcılık açısından vakıf muamelesini âriyet akdine benzeten görüşler ve karşıt görüşler, öne sürdükleri delillerle karşılaştırılarak incelenmektedir.Sonuç kısmında ise elde edilen verilerin karşılaştırılması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts as Introduction, two Chapters and Conclusion. In the Introduction is given information about the contents and the methodology of the thesis.In the first chapter, the terms of ?lent agreement? and ?waqf?, the general rules and establishment of them and the property of basic elements of them are explained.In the second chapter, the agreement of lent agreement and waqf are been compared. In this chapter, rights and responsibilities of parties on the goods that are subject of the agreement of lent agreement and waqf are explained. The agreement of lent agreement and waqf are been compared in terms of obligatory. The opinions of Islamic lawyers, some of them assert waqf has the same obligatory as the agreement of lent agreement and the others assert that they are different things, are been compared with their evidences.In the Conclusion the results that we reach are been compared.