Meşşâi sistemde aşk'ın tecellîsi(Fârâbî ve İbn Sînâ modeli)
The manifestation of the love in peripatetic (Meşşâi) school (The models of al-Fârâbî and Avicenna)
- Tez No: 249306
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezimizin konusu, Meşşâi Sistemde Aşk'ın Tecellîsidir. Meşşâi Sistem, genelde Aristo Felsefesi, özelde ise İslam Aristoculuğudur. Sistemin kurucularından olan Fârâbî ve İbn Sînâ ise model olarak incelediğimiz filozoflardır.Çalışmamızda Fârâbî ve İbn Sînâ düşüncesinde aşk ve tecellîsinin nasıl olup, ne şekilde sudur ettiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Aşk, Âşık ve Mâşuk olan Allah'ın varlıklarda nasıl ortaya çıktığı da bu bağlamda açıklanmıştır.Çalışmamızın sonucunda Fârâbî ve İbn Sînâ'nın aşk hakkındaki fikirlerini ortaya koyarken, filozoflarımızın gerekçesiz bilgiye dayanmadıklarını, fikirlerini sistematik bir şekilde ortaya koyduklarını ve orijinal bir Aşk Felsefesi oluşturduklarını anlamış bulunmaktayız.Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak İslam düşüncesinde aşk izah edilmiştir. Aşkın kavramsal olarak tarifi yapılarak, düşünsel anlamda gelişimi ortaya koyulmuştur. Kur'ani düşüncede aşkı anlatırken, Kur'an, hadis ve tasavvuftaki aşkla ilgili kavramlar açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, büyük İslam Düşünürü Fârâbî'nin sisteminde Aşk, Âşık ve Mâşuk olan Allah'ı ve Allah'ın varlıklardaki tezahürünün ne şekilde olduğu izah edilmiştir. Üçüncü bölümümüzde ise; Meşşâi filozoflardan İbn Sînâ'nın felsefi sisteminde Aşk, Âşık ve Mâşuk olarak Allah'ı ve Allah'ın varlıklarda ne şekilde tezahür ettiği açıklanmıştır. Bununla beraber, çalışmamızda amacımıza ulaşabilmek için, İbn Sînâ'nın konumuzla ilgili olan Aşk Risalesi de tarafımızdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the manifestation of the love in Peripatetic (Meşşâî) School. In general, Peripatetic School is the philosophy of Aristotle; and in particular, Islamic Aristotelianism. Al-Fârâbî and Avicenna, the philosophers whom we studied as samples in the thesis, are the founders of this school in Islamic philosophy.In this research, we demonstrated the entity of love and its manifestation beside to the process of emanation of love. In this context, it is explained how God, The Love, The Lover and The Beloved transfigured in the creation as well.We concluded -by presenting the ideas of Al-Fârâbî and Avicenna- both Al-Fârâbî and Avicenna do not relay on any unjustified and invalid knowledge; on the contrary they demonstrated their thoughts in a very systematical and original manner about the Love.The thesis is occurred in three sections. At the first section, it is dealt with the concept of Love in Islamic thought in general. The definition of the love as a concept and the development of the love in Islamic intellectual field are presented. We also explained the love in Quranic perspective by exposing the notions related to the love in Quran, Hadith, and Sufism. In the second chapter, we expounded that how Love, Lover and Beloved God is and how His manifestation is in the teaching of great Islamic thinker Al-Fârâbî. And in the third chapter, it is studied that in what way Love, Lover and Beloved Allah is transfigured in the philosophical system of Avicenna, one of the Peripatetic School philosophers. In this sense, Avicenna?s opus ?Book of the Love? which is directly related to the subject of thesis is studied as well.