Ekonomik temellerin ötesinde döviz krizi modelleri: Türkiye ve A.B.D.'nin analizi
Beyond fundamentals in models of currency crisis: An analysis if Turkey and the USA
  1. Tez No: 249315
  2. Yazar: KENNETH GJONE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı beklentilerin ve politika yapıcının itibarının döviz krizi modellerindeki rolünü tartışmaktır. Çalışmada 1., 2. ve 3. nesil mevcut döviz krizi modellerini tek bir kapsamlı çatı altında birleştiren ve böylelikle hem asli hem de tali unsurların incelenmesine olanak veren mütevazı bir katkı yapılması amaçlanmaktadır. Söz konusu çatı Türkiye ve A.B.D. verilerine uygulanarak, teorinin geçerliliği ve beklentilerin etkisinin desteklenip desteklenmediği sınanacaktır. Analiz sonuçlarına göre Türkiye ekonomisi günümüzde parasal krizlere karşı geçmişte olduğundan daha az kırılganken, A.B.D. ekonomisi tarihinde hiç olmadığı kadar kırılgan hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the effects of expectations and reputation in models of currency crisis. In this paper, a modest extension of existing currency crisis models that consolidates 1st, 2nd and 3rd generation models into a single comprehensive framework capable of examining both fundamental and non-fundamental factors is proposed. The extended framework is applied to Turkey and the United States in order to corroborate validity and examine the affects of expectations. The analysis finds Turkey to be less vulnerable towards currency crisis than in times past, while the United States is more vulnerable than it has ever been.