Türkiye'de sağlık alanında toplam kalite yönetimi:Devlet hastaneleri uygulamaları üzerine bir araştırma
Total quality management in the health sector in Turkey: A research on public hospitals' practices
- Tez No: 249314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, İşletme, Hospitals, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Turkiye'de sağlık alanında toplam kalite yonetimi uygulamalarrna elestirel ySnde bakmayi amaclamaktadir. çalışmanın temel dii§iincesi, toplam kalite yonetiminin hastanelerde uygulanmasinin sorunlan cozmek yerine kamu anlayisina zarar verecegidir. Bu dogruituda cali§ma, hastanelerde toplam kalite uygtilamalanmn amacmm ne oldugunu sorgulanmaktadi Çalışma iki bölüm halinde ele allium? olup ilk kisimda kamuda toplam kalite yonetimi sorunu, ilcinci kisimda ise toplam kalite yonetiminin alan arastmlmasi yapilarak devlet hastanelerinde uygulanmasi mcelenmistir.Birinci boliimde, Qncelikle toplam kalite yonetiminin tarihsel gelisirni ve kamu alanmda uygulanmasi, ardmdan kavramian ve bunlara yonelik elestirel bakislar ele almmistir.ikinci boliimde ise, toplam kalite yonetiminin alan arastirmasi olarak devlet hastanelerinde uygulanmasrna ve bu ara§tirma sonueu elde edilen bulgulara yer verilmi§tir. Bulgular, toplam kalite yonetiminin kavramian cercevesine odaklanmisttr.Nihayet, sonu9 boiumiinde de, bu calismanm temel tezi etrafinda toplam kalite y5netiminin hastaiielerdeki uygulamaian bir kez daha kritik edilerek, sorunlar ortaya konulmaya calisilmistir.
Özet (Çeviri)
This study purposes to examine the total quality management in the health practices in Turkey. The main idea of the study is that total quality management practices in the hospitals damage to public comprehension rather than solving the problems. In this direction, the study investigates aims of total quality practices in the hospitals.What this study concentrates on is total quality management which has increased its importance by practiced in mostly areas and its application in public organizations. The subject has been considered in two parts. In the first part, total quality management, its historical development, its application in public organizations, its concepts and critics to them are studied.The second part of the study involves application of total quality management in the public hospitals by making research in the area and findings that has obtained result of the research. The findings focus on the framework of the total quality management's concepts.Finally, this thesis delivers a brief summary-of the subject with some critics especially application of total quality management in the hospitals and its problems.