Feminist kuram ve Angela Carter ile Emma Tennant'ta gotik ve kadın kimliği bağlantısı
Feminist critical theory and the connection between gothic and the female identity in Angela Carter and Emma Tennant
  1. Tez No: 249322
  2. Yazar: ÖZGE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı feminist eleştiri kuramı uygulamasıyla Angela Carter'ın Heroes and Villains ve Emma Tennant'ın The Bad Sister romanlarında kadın kimliğini ve gotik bağlantısını ortaya koymaktır. Romanlardaki iki unsur arasındaki bu bağlantıyı ortaya koymak amacıyla eserler Julia Kristeva'nın ?abjection? ve Judith Butler'ın edimsel kimlik ve cinsiyet kuramları bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Angela Carter'ın Heroes and Villains romanında kimlik oluşumunda öteki ve ?abjection? kavramlarının önemi üzerinde durulmuş, ben ve öteki ilişkisinin romanın ana karakteri Marianne'in kimlik oluşumundaki işlevi çerçevesinde incelenmiştir. Bununla birlikte bu ilişkinin korku ve arzuları dışlama ve dışsallaştırmaya dayalı kurgusal nitelikleri irdelenmiştir. İkinci bölümde incelenen Emma Tennant'ın The Bad Sister romanı toplumda yerleşmiş kadın rollerine uyum sağlayamayıp toplumdan ve kendisinden dışlanan bir kadını ele alması açısından teze konu olmuştur. Kimlik çatışması romanda ikiz [double] teması çerçevesinde incelenmiş, bu temanın ?abjection? kavramı ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Romanın ana karakteri Jane Wild'ın ikizleri yüzünden karşılaştığı benlik kaybı, kimliğinin çalınması gibi tehditler sonucu kendini dışlanmış ?abject? olarak bulması ve erkek egemen toplumda kadın kimliğinin ve kadınlar arası ilişkilerin erkek arzusuna göre düzenlenmesi arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Tezin sonucunda görülmüştür ki hem Carter hem de Tennant gotik yazın türünün özelliklerinden yararlanmış olmalarına rağmen bu yazın türünün özelliklerini kullanış biçimleri açısından farklılık göstermektedirler. Carter gotik üslubu gerçek hayatın eleştirilmesini sağlayan bir parodi olarak görmektedir. Tennant'a göre gotik yazın modern topluma uyum sağlayamayan bireylerin, özellikle kadınların, kendilerini ve dünyayı deneyimleme biçimlerini yansıtmaktadır. Bu açılardan farklılaşmalarına rağmen iki yazarın da ikili karşıtlıkları ve bu karşıtlıklar yoluyla oluşturulan sabit ve tutarlı kimlik anlayışını eleştirerek ben/öteki, kadın/erkek, özne/nesne ilişkileri arasındaki sınırları sorguladıkları görülmüştür. Bu doğrultuda Butler'ın edimsel kimlik ve cinsiyet anlayışıyla doğru orantılı, sabitlikten uzak, değişime açık ve ben ve öteki arasında karşıtlık ilişkisinden çok müşterek bir ilişkiye izin veren bir kadın kimliği önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the connection between female identity and gothic in Angela Carter?s Heroes and Villains and Emma Tennant?s The Bad Sister. In order to achieve this aim, Julia Kristeva?s theory of abjection and Judith Butler?s concept of performative identity and gender are consulted. Both Carter and Tennant wrote in gothic tradition and both writers criticise the way identities are formed through exclusion and binary oppositions. However, their use of the gothic differs greatly. In this account, in the first chapter, the significance of the concepts of ?abject? and ?the other? as constituent of female identity in Angela Carter?s novel Heroes and Villains is analysed and the performative and fictional qualities of the self and the other are investigated through the heroine Marianne?s character and her relation with the other; Barbarian Jewel. Meanwhile, considering such a formation of female identity, it has been shown in which ways this formation marks the novel as ?gothic?. Emma Tennant?s The Bad Sister which has been analysed in the second chapter explores the identity crisis of a woman whose identity is fragmented through her failure to perform the roles that her society expects from a woman and her feminist inclinations. This fragmentation of identity is constructed around the motif of the double. However, in The Bad Sister this motif is not only used to present the duplicity of the self. Instead, countless doubles Jane Wild encounters in her life show the multiple nature of identity, which cannot be one unified whole. Furthermore, through Jane Wild?s relation to her doubles, other women, Tennant?s assumption that female identity and relations among women are constructed in terms of male desire is explored. As a result of this study, it has been concluded that while Carter sees the gothic as a way of parody which is used to exaggerate the modernity?s social structures to grotesqueness, Tennant uses it to show that individuals, particularly women, who fail to adapt to the social roles expected from them experience themselves and the world as dark and gothic. On the other hand, despite the differences in their use of the gothic elements, both Carter and Tennant attempt to show that binary oppositions and exclusion are problematic ways to construct the self and its relation to others. Therefore, as they depict the fictional aspect of this construction, they suggest a more flexible and changeable understanding of identity, which will allow a more mutual relation between the self and the other.