Koyunlarda Brucella etkenlerine karşı oluşan antikorların çabuk lam aglutinasyon, rose bengal, makro-mikro aglutinasyon ve komplement fiksasyon testleri ile saptanması ve sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 24934
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, koyunlarda“brucella etkenlerine karşı oluşan antikorların rose bengal plate test (RBPT), plate test (PT), makro-mikro serum aglutinasyon test (SAT) ve komplement fiksasyon test* (CFT)leri ile sap tanması ve sonuçların karşılaştırılması amaçlandı. Mikro SAT1 leri, standart ”brucella tüp aglutinasyon antijeni, safranln-O ile boyalı antijen ve triphenyltetrazolium ch loride (TTC) le boyalı antijenler kullanılarak üç şekil de uygulandı. Denemede kullanılan 191 koyun serumunun yapılan serolojik muayenesinde, RBPT» le 91 (f 47.6), PT» le 74 (# 38.7), makro SAT' le 85 ($44.5), mikro SAT* le 83 ($ 43.45), safranin-0 ile MAT» inde 84 (f 44), TTC li MAT» inde 81 ($42.4) pozitif bulundu. Tüm test'lerin herhangi birisiyle pozitif sonuç veren 91 pozitif serumdan CjT'i ile 85 ($ 93.4) serum pozitif bulundu. Boyalı antijenlerin kullanıldığı mikro aglutin asyon testleri diğer testlerle pozitiflik kriteri açısından parelel sonuçlar verdi, ancak bu VAT1 lerinde serumların titreleri daha yüksek bulundu. Bunun yanında serum ve antijenin az kullanılması gibi avantajlarla, test sonuçlarının değerlendirilmesindeki kolaylık nedeniyle tercih edilebilir test oldukları ortaya konmuştur. Koyun Brucellosis» inin serolojik teşhisinde, RBPT, PT, SAT1 lerinin OFT» i ile doğrulanması, sonuçların değerlendirilmesi açısından avantaj sağlayacak ve boyalı antijenlerle yapılan mikro aglutinasyon testleri ise okuma hatalarını büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY In this study, antibody response against Brucella spp. was investigated by rose bengal plate test (RBPT), plat test (PT), macro-micro serum agglutination test (SAT) and complement fixation test (C?T) and the results were compared.Three different antigen preparation were used in micro SAT: standart tube agglutination antigen, safranin O-stained antigen and triphenyltetrazolium chloride (TTC) stained antigen. Out of 191 ovine sera, 91 (# 47.6) were positive in RBPT, 74 (# 38.7) in PT, 85 (# 44.5) in macro SAT, 83 (% 43.45) in micro SAT, 84 (# 44) in micro SAT with safranin O-stained antigen and 81 (f> 42.4) in micro SAT with TTC stained antigen. Of 91 sera which were found to be positive at least one of these tests, 85 ($> 93.4) gave positive result in CFT. Microagglutination tests in which stained antigens were used gave similar results to other tests, but the serum titers were higher than those of other tests. I t has been suggested that micro SAT with stained antigens was preferable since small amount of reagent was required and interpretation of results was easy. It has been concluded that since micro SAT with stained antigens eliminates false interparations and CFT confirmes the results, these two test must be used in the diagnosis of ovine brucellosis.