Ramon Muntaner kroniğinde Katalanlar ve Bizans
Catalans and Byzantine in the Chronicle of Ramon Muntaner
- Tez No: 249345
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DELİLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
XIV. yüzyılda Roger de Flor komutasında ki Katalan paralı askerler topluluğu Almogovarlar, Bizans İmparatorunun çağrısına olumlu yanıt vererek o sırada İmparatorluk için büyük tehdit oluşturan Türk Beyliklerine karşı çarpışmak üzere önce Trakya'ya sonra Anadolu'ya geçerler. Bu seferde görev alan ve Katalan Birliğinin mali ve idari işlerini üstlenen asker, devlet adamı Ramon Muntaner, Katalanların Anadolu'da ve Trakya'da başından geçenleri kaleme alır.“Ramon Muntaner Kroniğinde Katalanlar ve Bizans”başlığını taşıyan bu çalışmamızda Katalan tarihinin yanı sıra Katalan Birliği'nin Bizans İmparatorluğu ve Türkler ile olan ilişkileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Catalan Company, was a free company of mercenaries founded by Roger de Flor in the early 14th-century. In 1303 de Flor offered the services of his Company to the Byzantine emperor Andronicus II Palaeologus and his son the Basileus Michael IX Palaeologus. Roger de Flor campaigned with his Company in Anatolia against the Turks . The Byzantine Empire was under threat by the Turks who invaded Anatolia. He was married to the emperor's niece and was made grand duke (megas doux) and commander-in-chief of the army and the fleet. Roger was declared Caesar in April 1305, but shortly afterwards the young emperor Michael Palaeologus, not daring to attack the fierce and now augmented bands of adventurers, invited Roger to Adrianople, and there contrived his assassination and the massacre of his Catalan cavalry (30 April 1305) by his Alan troops. His death was avenged by his men in a fierce and prolonged war against the Byzantians.Ramón Muntaner was a Catalan soldier and writer who wrote the Crònica, a chronicle of his life, including his adventures as a commander in the Catalan Company. In this tesis we tried to gather information not only about the Crònica, but also about the history of Crown of Aragon and the situation of Catalans, Byzantine and Turks in Anatolia and Thrace in the early 14th-century.