1,2,5(6)-trisübstitüe benzimidazol türevlerinin sentez, yapı-aydınlatması ve mikrobiyolojik etkileri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 24936
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada, 5(6). konumda klor, nitro ve metil, 2. konumda sübstitüe piperazin ve piperidin halka sistemlerini taşıyan 16 tanesi ilk kez bu çalışmada olmak üzere toplam 18 adet l,2,5(6)-trisübstitüe-lH-benzimidazol türevi sentezlenmiştir. Tasarlanan bileşiklere varmak üzere ilk aşamada Phillips yöntemi kullanılarak 2-klorometil ya da 2-kloro, 5(6)-sübstitüe-lH-benzimidazol türevleri hazırlanmıştır. Böylece elde edilen türevler 2. konumdan çeşitli piperazin ya da piperidin halkaları ile sübstitüe edilerek sonuç ürünlere ulaşılmıştır. Bileşiklerin kimyasal yapısı ÜV, İR, iH-NMR ve Kütle Spektroskopisi bulguları ile ve elementel analiz sonuçları ile aydınlatılmıştır. Sentezini yaptığımız bileşiklerin, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermi dis, Streptococcus faecalis gibi bazı Gram-pozitif, Escherichia coli, Klebsiella Pneumo niae gibi bazı Gram-negatif bakterilere karşı antibakteriyal ve Candida albicans 'a karşı antifungal etkileri, Minimum In hibitor Konsantrasyon (MÎK) değerleri şeklinde saptanmıştır. Sentezi enen bileşikler arasında 5(6). konumda klor ve 2. konumda 4-metilpiperidin sübstitüentlerini taşıyan 13 nolu bileşiğin ideal etkili olduğu görüldükten sonra 1. konum üzerinde yapılacak sübstitüsyon ile etkinin ne ölçüde değişeceğini saptamak üzere, bu bileşikten hareketle 1. konumda al- 1x1, benzil yada etil sübstitüentlerini taşıyan yeni türev-ler hazırlanmıştır. Böylece hazırlanan, 13a, 13b ve 13c bileşiklerinde etkinin hafif arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-131- VI. SUMMARY In this study, synthesis of 1, 2, 5(6)-trisubstitue- lH-benzimidazole derivatives, the presence of a, chloro, nitro or methyl substituents and piperazine, or piperidine rings at the 5(6) and 2. position of the molecules, respectively are reported. Sixteen of them have been prepared for the first time. At the first step, 2-chloromethyl or 2-ch loro, 5(6)-substitue-lH-benzimidazole derivatives were synthesized by using PhilJips method, and then, these products were substituted at the second position of the molecules with several piperazine and piperidine derivatives. The chemical structure of the compounds have been elucidated by their UV, IR, ^-H-NMR and Mass Spectral data and their elemental analyses. The antibacterial activity of these compounds against some gram-positive bacteria such as Staphy 1 ococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus faecalis, and some gram-negative bacteria such as Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli and the antifungal activity against Candida albicans were determined as the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values. Compounds 13, the presence of a chlorine atom and 4-methyl piperidin moiety at the 5(6) and 2. position, respectively, was found most active.-132- In order to clarify influence on the activity of the modification at the 1. position, tri benzimidazole derivatives which possess allil, benzyl and ethyl group at the 1. position were prepared and slightly increased activity was seen.