Sitokrom P450'ye bağımlı olan kumarin 7-hidroksilasyonun bireyler arası değişkenliğinin araştırılması
  1. Tez No: 24937
  2. Yazar: HAMED ROSTAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada 100 sağlıklı gönüllüye 5 mg kumarin verildikten sonra 7 - OH kumarin oluşum hızı ve toplam atılan miktarı saptandı. Kumarin oral olarak verildikten sonra oluşan ana metabolit 7 - OH kumarinin % 80'nin ilk 2 saatte ve % 95'inin 4 saatte idrarda atıldığı belirlendi. 4-8 saat aralığında oldukça az bir kısmının ( % 5'ten az ) atıldığı gözlendi. Alınan doza göre toplam atılan 7 - OH kumarinin miktarı 8 saatte % 59.8 ±21.5 (ortalama ±ss, değişkenlik, % 17-100) olarak saptandı. 2 sa atteki 7 - OH kumarin oluşum hızı (2 saatlik kumarin testi ) olarak tanımla nan 8 saatte toplam atılan miktarın 2 saatte idrarla atılan yüzdesi, bireyin 7- OH kumarin oluşturma hızını yansıtmada sabit ve kararlı bulundu. 100 sağlıklı gönüllüde, 7-OH kumarin oluşum hız ve miktarının bireyler arasın da oldukça değişkenlik gösterdiği saptandı. 2 saatlik kumarin testi sonu cunda 4 kişinin diğerlerine oranla daha düşük kumarin testi değerlerine ( % 30-40) sahip olduğunu gösterdi. Kumarin testi değerleri istatistiksel olarak incelendiğinde Türk toplumunda, 7- OH kumarin oluşum hızında, polimorfizm olduğu saptandı. Aynca sigara içiminin 7- OH kumarin olu şum hızını anlamlı olarak azalttığı ve kadınların erkeklerden daha hızlı 7- OH kumarin oluşturma kapasitesine sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
49 VII- SUMMARY In this study, the extent and rate of formation of 7 - OH coumarin af ter administering 5 mg coumarin in 100 healthy volunteers was determined. After oral adminstration of coumarin, it was observed that the 80 % of 7 - OH coumarin, the major metabolit, formed was excreted in 2 h and 95 % of it was excreted in 4 h. Rather insignifficant portion (less than 5 % ) was observed to be excreted between 4 and 8 h. The total amount of 7-OH co umarin formed of the given dose in 8 h was determined to be 59.8 ± 21.5 % (mean ± SD, variation 17-100 % ).The percentage of 7 - OH coumarin exc reted in 2 h, as compared with the 7-OH coumarin excretion in 8 h, was fo und to be a constant and stable individual characteristic. In 100 healthy volunteers, a great interindividual variability in the extent and rate of 7 - OH coumarin formation was n oted 2 h coumarin test revealed that 4 individuals had relatively lower coumarin test valves (30 - 40 % ) than the others, when the 2 h coumarin test valves were analyzed statistically, it was found that there existed polimorfism in Turkish population in the rate of 7 - OH coumarin formation. In addition, it was observed that the ciga rette smoking decreased the 7-OH coumarin formation and the females had higher rate of 7 - OH coumarin formation than that of males.