Yedinci sınıf seviye belirleme sınavı matematik sorularının üst düzey zihinsel becerileri ölçme düzeyi
Assessing the level of the higher order thinking skills of seventh class level determining exam's math questions
- Tez No: 249383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı matematik sorularının üst düzey zihinsel becerileri ölçme düzeyini, öğretmenler ve alan uzmanlarının görüşlerine göre saptamaktır.Bu çalışmanın araştırma grubunu, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, Bayburt ilinde görev yapan 30 matematik öğretmeni ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapmakta olan 30 matematik eğitimi alan uzmanı oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Seviye Belirleme Sınavı 7. Sınıf Matematik Testi Üst Düzey Zihinsel Becerileri Belirleme Ölçeği? ile sağlanmıştır. Belirlenen altı alt boyuttaki (problem çözme, analiz, sentez, değerlendirme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme) düzeyleri içeren 39 üst düzey zihinsel becerinin matematik kazanımları açısından önem düzeyine ilişkin görüşleri ve 2008 yılı 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı Matematik testinde yer alan soruların üst düzey zihinsel beceri düzeyine ilişkin görüşleri yüzde ve frekanslarla ifade edilmiş, öğretmenlerin ve alan uzmanlarının görüşleri karşılaştırılmıştır. Ölçek güvenirliği açısından incelendiğinde; testin iç tutarlılık katsayısı (Cronbach ?) 0,94 olarak hesaplanmıştır. Öğretmenlerin ve alan uzmanlarının önem düzeyine ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması Cramer V katsayısı ile saptanmıştır.Araştırma sonucunda, yüzde ve frekans değerleri %50 ve üzerinde olan görüşler göz önünde bulundurularak öğretmenler ve alan uzmanlarının hemfikir olduğu durumlara bakıldığında 2008 Seviye Belirleme Sınavı matematik sorularında üst düzey zihinsel becerileri ölçen soru bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenler ve alan uzmanlarının, ilgili üst düzey zihinsel becerilere, 7. sınıf matematik kazanımları açısından verdikleri önem düzeyi arasında çok büyük farklılıklar olmamasına rağmen alan uzmanlarının üst düzey zihinsel becerilere kazanımlar açısından verdikleri önem daha fazladır.Sonuç olarak soruların, üst düzey zihinsel becerilerle ve kazanımlarla orantılı olarak dağılım göstermesine dikkat edilmelidir. Seviye Belirleme Sınavı sorularının araştırmamıza temel oluşturan bilişsel alanın her düzeyini özellikle de üst düzey zihinsel becerileri ölçen sorularla oluşturulması geleceğimizin garantisi olan gençlerden daha fazla verim sağlayabilmemiz için bir önkoşul olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of measuring the higher order thinking skills of the 7th grade math class questions, according to the views of teachers and field experts.Research group of this study is 30 math teachers who were serving in the 2008-2009 academic year, in the province of Bayburt and 30 mathematics education experts at various universities of Turkey. Research data has been provided with“SBS exam 7th grade Identifying Higher Order Thinking Skills of Mathematics Scale ”which was developed by researchers. The views of the 39 higher order thinking skills contains the levels determined in six sub-dimensions (problem solving, analysis, synthesis, evaluation, critical thinking, and creativity) in terms of mathematics achievement and opinions regarding to higher order thinking skills in seventh grade SBS 2008 mathematics test are compared with the views of the teachers and field experts and are represented with frequency and percents. In terms of scale reliability, internal consistency coefficient of the test (Cronbach ?) was calculated as 0,94. The comparison of teachers and field experts? views about the level of importance was determined with Cramer V coefficient.As the result of research, when the situations that teachers and field experts are agree on examined by taking the percentage and frequency values of opinions above 50% into consideration, it has been identified that maths questions of the 2008 SBS Exam do not contain the questions that measure higher order thinking skills. Although there is no big difference between teachers and field experts on the level of importance given to the higher order thinking skills in terms of 7th grade math gains, field experts give greater importance to the higher order thinking skills in terms of achievements.As a result, the questions have to be distributed proportionally with higher order thinking skills and achievements. In SBS exam, creating the questions which measure all levels of the cognitive field based on our research, especially asking the ones measure the higher order thinking skills should be a prerequisites in order to provide more efficiency from young learners who are the assurance of our future.