Yedinci sınıf seviye belirleme sınavı matematik ve fen bilimleri alt testlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of 7th grade mathematics and science placement sub-tests in terms of some variables
  1. Tez No: 257867
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı 7.sınıflar SBS'nın matematik ile fen bilimleri alt test puanlarının; cinsiyet, okul türü, anne ? baba eğitim durumu ve ailenin gelir durumu gibi bağımsız değişkenlere göre farklılaşmanın olup olmadığına ve matematiksel problem çözme becerisi ile bu puanlar arasındaki ilişki incelenmiştir.Çalışma grubunu 2008 ? 2009 öğretim yılında 7. Sınıf Seviye Belirleme Sınavına girmiş Ankara ili Çankaya ilçesinden beş ilköğretim okulunun 187'si kız ve 189'u erkek 376 öğrencisi oluşturmuştur.Araştırmada kullanılacak olan veriler toplanırken Öğrenci Bilgi formu ve matematiksel Problem Çözme Becerisi ölçeği kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS paket programları kullanılmıştır. Araştırmada MANOVA, ANOVA, çoklu regresyon ve korelasyon istatistik yöntemleri kullanılmıştır.Araştırma sonunda;SBS matematik ve fen bilimleri alt test puanlarının cinsiyete, okul türüne, annenin ve babanın eğitim durumu ve ailenin gelir durumuna göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.Problem çözme becerisi ölçeğine ait ?problem çözmek için çaba harcama?, ?problem çözmede kendine güvenme? ve ?problem çözme aşamasında izlenen yol? alt ölçek puanları SBS matematik ve fen bilimleri alt testi puanlarını yordama güçlerinin düşük yada orta derecede olduğu sonucuna varılmıştır.Yordayıcı değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki ikili korelasyonlar incelendiğinde, matematik alt test puanları ile problem çözmede kendine güvenme değişkeni arasında pozitif fakat düşük bir ilişkinin (r = 0,06) olduğu, matematik alt test puanları ile problem çözmek için çaba harcama değişkeni arasında pozitif ve orta derecede bir ilişkinin (r = 0,32) olduğu, matematik alt test puanları ile problem çözme aşamasında izlene yol değişkeni arasında pozitif fakat düşük bir ilişkinin (r = 0,20) olduğu saptanmıştır. Bu üç değişken matematik alt test puanlarının varyansının yaklaşık %15' ini açıklamaktadır.Yordayıcı değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki ikili korelasyonlar incelendiğinde, fen bilimleri alt test puanları ile problem çözmede kendine güvenme değişkeni arasında pozitif fakat düşük bir ilişkinin (r = 0,07) olduğu, fen bilimleri alt test puanları ile problem çözmek için çaba harcama değişkeni arasında pozitif ve orta derecede bir ilişkinin (r = 0,30) olduğu, fen bilimleri alt test puanları ile problem çözme aşamasında izlene yol değişkeni arasında pozitif fakat düşük bir ilişkinin (r = 0,23) olduğu saptanmıştır. Bu üç değişken fen bilimleri alt test puanlarının varyansının yaklaşık %15' ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, whether there is a difference in 7th grade mathematics and Science placement sub-test scores, which The Ministry of Education prepared, related to independent variables such as gender, school type, parent education status and income and the relationship between the ability to solve problems and these scores have been examined.The study group consists of students from five primary schools 189 of whom are males and 376 are females who took 7th grade placement test in the City of Ankara, ÇankayaWhile collecting data to be used in the study, Student Information form and Mathemetics Problem Solving Skill scale were used.In the analysis of the data, SPSS packet programs were used. In the research, MANOVA, ANOVA, multiple regression and correlation statistical methods, were usedAt the end of the study;It was established that mathematics and science placement sub-test scores didn?t show any differences in relation to gender, school type, parent education status and income.It was concluded that ?making an effort to solve problems?, ?self- confidence in problem solving? and ?the method pursued in problem solving stage? the sub-scale scores that belong to problem solving skill scale the power to regress SBS mathematics and science sub-test scores was low or medium.When the dual correlations between the precursor variables and the dependent variable is examined, it was established that there is a positive but low relationship between mathematics sub-test scores and self- confidence in problem solving (r = 0,06), a positive but medium relationship between mathematics sub-test scores and making an effort to solve problems variable (r = 0,32) a positive but low relationship between mathematics sub-test scores and the method pursued in problem solving stage (r = 0,20). These three variables account for about 15% of mathematics sub-test scores variance.When the dual correlations between the precursor variables and the dependent variable is examined, it was established that there is a positive but low relationship between science sub-test scores and self- confidence in problem solving (r = 0,07), a positive but medium relationship between science sub-test scores and making an effort to solve problems variable (r = 0,30) a positive but low relationship between science sub-test scores and the method pursued in problem solving stage (r = 0,23). These three variables account for about 15 % of science sub-test scores variance.