Osman şahin eserlerindeki karakterlerin eğitici boyutları
Educational dimensions of the characters in Osman Şahin's works
- Tez No: 249390
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada Osman Şahin eserlerindeki karakterlerin eğitici boyutlarının tespiti amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında öncelikle Osman Şahin eserlerindeki karakterlerin analizleri yapılmıştır. Karakterlerin fiziksel ve ruhsal portreleri çizilerek karakter analizleri yapılırken; karakterler ana karakter ve yardımcı karakterler olmak üzere ayrı ayrı belirlenmiştir. Belirlenenler doğrultusunda Osman Şahin eserlerinin özünde gizlenmiş eğitici boyutlar tespit edilmiştir.Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmayı içeren yöntemi gereğince elde edilen veriler, yazarın ele alınan tüm yapıtları, sanat anlayışı, felsefesi ve eğitim enstitüsü mezunu öğretmen kimliği de dikkate alınarak yorumlanmıştır. Aynı zamanda bu yorumların tutarlılığı gerekli literatür taramasıyla da karşılaştırılarak geçerliği ve güvenirliği kıyaslanmıştır. Yapılan kıyaslama sonucunda araştırma sürecinde belirlenen tespitlerle literatürde taranan kaynakların belirlemiş olduğu tespitler arasında araştırmanın amacını olumsuz etkileyebilecek türden belirgin bir farklılığa rastlanılmadığı gibi benzer tespitlerin uyum gösterdiği görülmüştür. Bu bakımdan araştırma süresince tek tek analiz edilen karakter tahlillerinin eğitici boyutlarının değerlendirilmesinde de program geliştirme sürecinin eğitim durumları öğesi düşünülerek eğitim ile ilgili gerekli literatür taraması yapılmak suretiyle bilimselliğe aykırı düşmemek amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde; bu ön bilgiler dikkate alınarak sunulmuş olan probleme dair Problem durumu; belirginleştirilmiş Problem; araştırmanın amacı ve açıklanması istenilen alt problemler, araştırmanın önemi, sayıltı, sınırlılıklar, İkinci bölümünde; araştırmayla ilgili kuramsal bir çerçeve, ilgili literatüre ve Anadolu yazarı Osman Şahin'in öz geçmişine, üçüncü bölümünde; yöntem, evren ve örnekleme, veri toplama ve yorumlanmasına, dördüncü bölümünde; bulguları oluşturan eserlerin karakter analizleri ve eğitici boyutlarının tespitine beşinci ve son bölümündeyse tartışma, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determinate the educational dimensions of the characters in Osman Şahin?s works. As port of this aim, first of all, the characters in Osman Şahin?s Works were analayzed. When analyzing characters by portrait physical and spritual parts, they are determined as main characters and subcharacters one by one.Acording to this analyze, it is determinated to educational dimensions which are hidden essence in Osman Şahin?s works.In survey method, the outputs which held according to descriptive research method, all works that held of the author were interpreted accoding to art perspective and also the author?s educator identity.( Graduated from educational institue) And also the consistency, validityand the reability of these comments were determinated by comparing the necessaary literature survey.Accodring to result of the survey process and the points that scanned sources in literature, there is no explict differences that can be effect the survey?s aim in contrast, it is seen that determinated points are identical.In this resapect, also evuolotion of analyzed charactes one by one during survey, it is aimedto not contrary to academic by thinking educational situation of program development process, by scanning literature thinking education.