Avrupa Birliği ilerleme raporları çerçevesinde Türk çalışma mevzuatının gelişimi
The regulation of Turkish labor laws within the framework of European Union progress reports
  1. Tez No: 249420
  2. Yazar: MELİS OZANKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Avrupa Birliği sosyal bir birliktir. Avrupa Birliği İlerleme Raporları ise Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için çok büyük önem taşıyan belgelerdir. Avrupa Birliği, İlerleme Raporları ile Türkiye'nin çeşitli alanlardaki değişim ve gelişimlerini yorumlamaktadır. 1997 yılından itibaren Türkiye için Raporlar yayınlanmaktadır. Raporların amacı, daha önceden belirlenen kriterler doğrultusunda eksiklikler ve yapılması gereken değişiklikleri açıklamaktır. Bu doğrultuda aday ülkenin Birliğe uyumu ve üyeliğe yakınlığı da gözden geçirilmektedir.Avrupa Birliği İlerleme Raporları'nda incelenen en önemli konulardan birisi de Türk Çalışma Mevzuatı'dır. Türkiye hem günümüz koşullarına uyan bir mevzuat oluşturmak amacıyla hem de Avrupa Birliği üyeliğine yakınlaşmak amacıyla çalışma mevzuatında değişiklikler yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Avrupa Birliği'ne uyum süreci çerçevesinde Türkiye çalışma mevzuatını Birlik mevzuatına uyumlu hale getirmekle yükümlüdür. Türk çalışma mevzuatı Raporlarda daha çok ILO standartları doğrultusunda incelenmiştir. Burada da önemli olan konu onaylanan ILO Sözleşmelerinin başarılı bir şekilde uygulanmasıdır. Türkiye çalışma hayatına dair birçok ILO Sözleşmesini onaylamıştır. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Avrupa Birliği Yönergeleri de önem taşımaktadır. Türk çalışma mevzuatının Yönergeler ile uyum sağlaması Birliğe üyelik açısından bir gerekliliktir.Türkiye çalışma mevzuatını günümüz koşullarına uygun hale getirmek ve Avrupa Birliği'ne üye olmak amacı ile birçok yenilik ve değişiklik yapmıştır. Bu bağlamda Türkiye yeni bir iş yasası, bu yasa doğrultusunda yayımlanan yönetmelikler ve çalışma hayatına bağlı diğer alanlarda da yapılan yeni yasalar ile uyumlaştırma çalışmalarına devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union is a social union. European Union Progress Reports carries so much importance for Turkey?s membership to the Union. European Union interprets Turkey?s change and improvement in various fields with Progress Repots. Since year 1997, Reports are issued for Turkey. The objective of these Reports are to explain the deficiencies and changes that needs to be done towards previously stated criteria. Accordingly , the compatibility of member country to the Union and the proximity to membership are reviewed.The most important issue that inspected is Turkish Labor Laws in European Union Progress Reports. Turkey did and will continue to do changes in laws in order to constitute laws that fits to nowadays circumstances and to get closer to European Union membership. within the framework of the conformity process to the European Union, Turkey is liabled to make compatible Turkey?s Labor Laws to Union?s Laws . Turkish Labor Laws is more inspected towards International Labor Organization?s standards,in Reports. Here ,the important issue is to apply the approved Conventions successfully. Turkey approved many ILO Conventions about working life. Within the conformity process to the European Union, European Union Directives also carries importance. It?s a requirement in terms of membership to the European Union to accommodate Turkish Labor Laws to the Directives.Turkey did many reforms and changes in order to accomodate its labor Laws to nowadays circumstances and to be a member of European Union. In this sense, Turkey continues its efforts with a new Labor Law , legislations issued towards new Law and new laws for the other fields that connected to the working life for the accommodation.