Matüridi'nin heretik akımlara yönelttiği eleştiriler
The critiques of Matüridi towords heretic movement
- Tez No: 249443
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İslam ilimlerinin en önemli disiplinlerinden birisi Kelam'dır. Kelam ilmi,Allah'ın varlıgından ve birliginden, baslangıç ve son olarak bahseden bir ilim olaraktanımlanır. Aynı zamanda kelam, slam'ın inanç ve itikat konularını savunma veispat etme anlamında çok önemli bir ilimdir.Kelam tarihinin en önemli sahsiyetlerinden birisi de bir Türk bilgini olan EbûMansur el-Mâtürîdî'dir. Mâtürîdî, kendine has yöntemleri ile kelam sahasında dinibir otorite olarak kabul edilir.Biz bu tezimizde, Ebû Mansur el-Mâtürîdî'nin hayatı, kelami metodu veeserleri hakkında bilgi vermenin yanında, onun heretik akımlara yönelttigielestirilerden de bahsedecegiz. Bu baglamda, ?Zındık?, ?lhad? ve ?Dehri?kavramları hakkında bilgi verilecektir. Aynı zamanda Ebû Mansur el-Mâtürîdî'ninelestirdigi akımlar olan Senevîlik, Mecûsîlik, Merkayuniyye, Deysâniyye,Menâniyye, Sofistler, Sümeniyye, Tabiatçılar (Tabiîyyûn) ve nübüvveti inkar edenEbû sa el-Verrâk ve görüsleri hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most important disciplines of slamic Science is ?Kelam?. KelamScience which mentiened the existance and uniqueness of Allah (God) as thebeginning and the final (end). At the same time, Kelam Science is so important onthe point of defending and proving the slamic belief and creed.One of the most important personages of Kelam History is a Turkish ScientistEbû Mansur el-Mâtürîdî, with his own methods, is accepted as a religious authorityat the field of Kelam.n his study (thesis), we are going to give information about Ebû Mansur el-Mâtürîdî?s life, his Kelam method, and his works; besides mentioning his critiquestowords to heretic movements. n this respect, some imformation is going to be givenabout the concepts of ?Zindik?, ?lhad? and ?Dehri?.At the some time some infomation is going to be given about the movementscriticized by Mâtürîdî, such as Senevîlik, Mecûsîlik, Merkayuniyye, Deysâniyye,Menâniyye, Sofistler, Sümeniyye, Tabiatçılar (Tabiîyyûn) and Ebû sa el-Verrâkwho denied the nübüvvet and we are going to highlight their point of wiew.