Ücret politikalarının kamu personelinin motivasyonu üzerine etkisi: Yüksek öğrenim örneği
The effect on the motivation of civil servant of the wage policies: An application in higher education
- Tez No: 249442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanlar, bir şeyler yapmaya zorlanabilir. Ancak bu kişi, bu işi yapmak istemeye asla zorlanamaz. Çünkü bir işi yapma arzusu içimizden gelir. Motivasyon, bir işi yapabilmemizi sağlayan en büyük güçtür. Aynı zamanda motivasyon, yaptığımız bu işten zevk almamızı sağlar. Bizi yaptığımız işten zevk alarak yapmamızı sağlayacak bir çok motivatör (motive edici) faktör bulunmaktadır. Özellikle sadece motivasyonu arttırmak için kullanılabilecek faktörler olduğu gibi doğası gereği iş yaşantısında varlığı zorunlu olan ve motivatör olarak kullanılabilecek faktörlerde mevcuttur. Bu faktörler içerisinde en önemlisi çalışan, bağlıları ve toplum üzerinde etkileri olan ücrettir.Ücret iş yaşantısında kullanımı zorunlu olan bir etkendir. İnsan çalışması karşılığında ücret alır ve/veya ücret almak için çalışır. O halde, vazgeçilmez olan bu faktörün motivasyonu arttırıcı yada arttırmaya yönelik bir bakış açısı içerisinde dizayn edilmesi gerekir.Ücret gibi toplum yaşantısı içerisinde mevcudiyeti kaçınılmaz olan bir etkende kamu gücüdür. Devlet mevcut yapısının muhafazası ve gelişimi için kamu gücünü kullanır. Kamu gücü topluma kamu personeli vasıtasıyla ulaştırılır.Gelişen çağda, kamusal yapının gelişimi yine kamunun kontrolünde ilerleyen bilim ve teknik kadar hızlı olamamaktadır. Bunun sebebi kamusal normların uzun siyasal süreçler içerisinde oluşması ve değişmesidir. Bu bakımdan toplum mevcut normla birlikte kamu personelinin işe bakış açısının da değişmesini istemektedir. Siyasal kararların oluşmasındaki ve uygulamaya geçirilmesinde kaybedilen zamanın, en ekonomik telafisi mevcut normu, mümkün olduğunca istekli ve zamanında uygulayabilmekten geçmektedir.Bu çalışma ile ücret - motivasyon ilişkisi kamu personeli ücret politikası üzerinden incelenmiştir. Toplumun her alanını etkileyen kamu gücünün ve ücret faktörünün dayandığı bilimsel temeller ve ülkemiz kamu ücret politikasına ne ölçüde yansıdığı, ücret politikasındaki istenen ancak pek değişmeyen süreçle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPeople may be forced to do something. But no one can be forced to desire to do that same thing. Because, the desire to carry out something is somehow a heartfelt one. Motivation is the greatest power making us to carry out a job. Motivation at the same time ensures us to enjoy that job. There are a number of motivators that enables us to enjoy the jobs that we carry out. While on the one hand there are factors that may be used only to increase motivation, there are also factors whose presence is essential and that may be used as motivators. The most important one among these factors is the ?wage? which has impacts on the employee, his/her affiliates and also on the society.Wage is a factor whose use is compulsory in the business life. Human beings get wage in return for working and/or they work for getting wage. Thus, it is necessary to design this indispensable factor from a point of view that increases or aims to increase motivation. Like wage, another factor whose presence is indispensable in the life of the society is the public power. State makes use of public power to keep and develop its current structure. Public power is communicated to the society through public personnel.In the developing world, development of the public structure is not experienced as rapid as of science and technology, which also develop under the control of the public. That the public norms are formed and change within political processes is the reason for this. In this respect, the society also wants the perspective of the public personnel to be changed together with the current norms. The most economic way to compensate the time lost in formation and implementation of the political decisions is to implement the current norm as keen and timely as possible.In this study, wage-motivation relationship is analyzed on the basis of public personnel wage policy. Scientific basis of both the public power and the wage factor which have impact on all parts of the society; as well as the scope of the effects of this basis on the public wage policy of our country have been tried to be explained through analyzing the wage policy process that is desired but has not been accomplished yet.