The effects of macro-economic factors on the capital structure of Turkish firms
Makro-ekonomik faktörlerin Türk firmalarının sermaye yapısı üzerinde etkileri
  1. Tez No: 249470
  2. Yazar: JALIL JAVADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR EVRİM MANDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sermaye yapısı, işletme finansının en önemli konularından birisidir ve gelişmiş ülkelerde bu konuda çok sayıda ampirik çalışmalar yapılmıştır. Buna karşın, gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile bu konudaki bilimsel katkı yapmak hedeflenmektedir.Bu çalışmada, makroekonomik ve firmaya özgü faktörlerin İstanbul Menkul Kiymetler Borsasında (İMKB) işlem gören Türk imalat sanayindeki firmalarının sermaye yapılarına etkileri analiz edilmektedir. Veriler T.C Merkez Bankası ve İMKB'den elde edilmiştir. Çalışmada incelenen dönem 1996 ? 2004 yıllarını kapsamakta ve ele alınan firma sayısı da 136'dır.Çalışmada; karlılık, maddi duran varlıkların toplam varlıklara ve piyasa kapitalizasyonun GSMH' ya oranlarının toplam borç ve kısa vadeli borç oranları ile negatif ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca ,maddi duran varlıkların toplam varlıklara ve piyasa kapitalizasyonun GSMH' ya oranları uzun vadeli borç oranıyla pozitif ilişki göstermektedir. Firma büyüklüğü, para arzının GSMH'ya oranı ve faiz oranı ile borç oranları arasında pozitif ilişki elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Capital structure is one of the most important issues in corporate finance and a considerable number of empirical studies have been made on this topic in the developed countries. However, there has not been sufficient research in the developing countries and in Turkey. The aim of this study is to contribute to the scientific research on this topic.This study analyzes the effects of macro-economic and firm-specific factors on the capital structure of Turkish manufacturing firms traded on the Istanbul Stock Exchange. The data is obtained from the Central Bank of Turkey and ISE. The period investigated in the study runs from 1996-2004 and the analysis is applied to 136 firms.The results show that profitability, tangibility and market capitalization to GNP ratio have negative relationship with total and short-term leverage ratios. In contrast to this, tangibility and market capitalization to GNP ratio revealed a positive relationship with long-term debt ratio. Size, money supply to GNP ratio and interest rate are found to be positively related to leverage ratios