Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde kurumsal girişimcilik: OSTİM'de bir araştırma
Corporate entrepreneurship in small and medium sized enterprises: A research at OSTİM
- Tez No: 615834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ENGİN ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın birbiriyle ilişkili iki temel amacı bulunmaktadır. İlk olarak küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) mevcut kurumsal girişimcilik durumları ve kurumsal girişimcilik süreçlerini etkileyen faktörlerin neler olduğu ortaya konmuştur. Birinci amaç bağlamında kurumsal girişimcilik süreçleri ve bu sürece etki eden faktörler, KOBİ'lerin faaliyet gösterdikleri çevre, işletme yöneticilerinin ve işletmelerin özellikleri, örgüt yapısı, örgüt kültürü ve işletme performansı bağlamında incelenmiştir. İkinci olarak işletme yöneticilerinin kurumsal girişimcilik ve süreç ile ilgili görüşleri ile işletme yöneticilerinin kurumsal girişimcilik tanımları belirlenmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan veriler, OSTİM'de faaliyet gösteren 360 adet işletmeden anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara ulaşmak için, ANOVA analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan işletme yöneticilerinin demografik özelliklerinin ve işletmelerin özelliklerinin bazılarının, araştırma kapsamındaki değişkenler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda işletmelerin örgüt kültürü, örgüt yapısı ve içinde faaliyet gösterdikleri çevrenin, işletmelerin kurumsal girişimci davranışlarını etkilediği, işletmelerin kurumsal girişimci davranışlarının da işletmelerin performanslarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has two interrelated main objectives. Firstly, the current corporate entrepreneurship status of small and medium sized enterprises (SMEs) and the factors that affect corporate entrepreneurship processes are presented. In the context of the first objective, corporate entrepreneurship processes and the factors affecting this process were examined in the context of SMEs' environment, characteristics of business managers and businesses, organizational structure, organizational culture and firm performance. Secondly, the opinions of business managers about corporate entrepreneurship and process with the definitions of corporate entrepreneurship of business managers were determined. The data used in the research were collected from 360 enterprises operating in OSTİM by questionnaire method. ANOVA analysis, correlation analysis and regression analysis were performed to reach the findings obtained from the research. It was observed that some of the demographic characteristics of the business managers and some of the characteristics of the enterprises were effective on the variables within the scope of the research. As a result of the research, it is seen that the organizational culture, organizational structure and the environment in which businesses operate, affect corporate entrepreneurial behaviors of enterprises, and corporate entrepreneurial behaviors of enterprises affect the performances of enterprises.