Naturalism and the disintegration of the American dream: Edith Wharton's The House of Mirth and F. Scott Fitzgerald's The Great Gatsby
Doğalcılık ve Amerikan rüyası?nın bitişi: Edith Wharton?un Keyif Evi ve F. Scott Fitzgerald?ın Muhteşem Gatsby isimli eserleri
- Tez No: 249488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amerikan edebiyatında doğalcılık akımı insan doğasını bencil, zalim ve egoist olarak betimlerken insanı içinde yaşadığı toplumun kurbanı olarak görür. Amerikan edebiyatında sıkça kullanılan ?Amerikan Rüyası? teması ise doğalcılık akımının aksine, insanı, kaderine boyun eğmeyen, şartlarını her an kendi lehine çevirebilecek güce sahip olarak betimler.Amerikan edebiyatındaki doğalcılık akımı ve ?Amerikan Rüyası?, ideolojileri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bu farklılık birinin kötümser diğerinin ise iyimser olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada edebi eserler, eserlerdeki karakterler ve durumlar söz konusu olduğunda hem doğalcılığın hem de Amerikan Rüyasının birbirine benzediği vurgulanmakta ve bu benzerlikler bir örnek çalışma ile gösterilmektedir. Çalışmada bu amaçla Amerikan edebiyatının en önde gelen eserlerinden Edith Wharton'un The House of Mirth (1905) [Keyif Evi] ve F. Scott Fitzgerald'ın The Great Gatsby (1925) [Muhteşem Gatsby] adlı yapıtları karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın sonunda, yapılan karşılaştırmanın bir sonucu olarak, birbirinden farklı görünen doğalcılık akımı ve ?Amerikan Rüyası? ideolojilerinin benzerlikleri çeşitli yönleriyle vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
American literary naturalism portrays the individual as selfish, cruel, egoistic and as a victim of his/her environment. ?American dream? is one of the most frequently used concepts of American Literature and contradicting naturalism, exhibits the individual as not succumbing to his/her fate and endows the individual with the power of turning conditions to his/her advantage.American literary naturalism and the ?American dream? are different from each other in terms of their ideologies. This difference stems from one?s being pessimistic and the other?s being optimistic In this work, the similarity between American literary naturalism and the American dream has been emphasized in terms of the literary works, characters and situations in the works and these similarities are shown by means of a case study. For this purpose, in this work, American literature?s most remarkable masterpieces- Edith Wharton?s The House of Mirth and F. Scott Fitzgerald?s The Great Gatsby have been compared. Through the result of the comparison, the seemingly different ideologies of the naturalist movement and the American Dream?s similarities have been emphasized in various respects.