Eskişehir'de tüketilen balıklarda görülen parazitler
  1. Tez No: 2495
  2. Yazar: MUAMMER YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Eeskişehirdeki balık pazarlarından, Porsuk Çayı'ndan ve Kı- zılinler Köyü'nden sağlanan 117 adet (12 değişik tür) ölmüş tat- lısu ve deniz balıklarında parazit aranmıştır. Laboratuvar ça - lışmal arında; zit formu tesbit edilmiştir. Porsuk çayı'ndan avlanan balıklarda ortak bir özellik ola rak Pomphorhynchidae (Acanthocephali) familyasına ait parazitler bulunmuştur. Porsuk Çayı dışından sağlanan balıklarda ise bu pa razit grubuna rastlanılmamıştır. İnsan sağlığı açısından önemi olan Diphyllobothrium latum ve Anisakis sp. gibi, balıklardan bulaşan parazitler görülmemiş - tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A search for parasites has been made in the 117 dead bodi es (12 species) of marine and freshwater fishes supplied from fish markets in Eskişehir, River Porsuk and the Village of Kxzil- inler. As a result of Lab studies a sum of 12 different forms of parasites have been found out as fallows ; In the fishes caught in River Porsuk the parasites beloning to Pomphorhynchidae (A Canthocephali) have been found out as a common characteristic. In the fishes supplied from other resources except River Porsuk this parasite group haven't been found out. The parasites which are infected through Diphyllobothrium latum and Anisakis sp. haven't been found out, which is import ant for human health.