97 Numaralı Mühimme Defteri (tahlil, transkripsiyon, özet) H.1090-1092/M.1679-1681
97 th. Ledqer Book
  1. Tez No: 249539
  2. Yazar: ULVİYENUR PAKİZE ESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP AHISHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Üzerinde çalıştığımız eser BOA Mühimme Defteri tasnifleri içinde yer alan 97 numaralı Mühimme Defteri olup H.1090-1092/M.1679-1681 yıllarını ihtiva etmektedir. Defterin tamamı 78 sayfa olmakla beraber 48.- 78. sayfaların arası boştur. 1. ve 48. Sayfalar arasında toplam 212 hüküm bulunmaktadır. Defter bir `Ordu Mühimmesi' özelliği göstermektedir. Defterin ihtiva ettiği yıllar Çehrin Kalesi'nin alınmasından sonraki dönemi kapsamakta ve sadrazam Kara Mustafa Paşa'nın emriyle tedbir amaçlı ordunun Babadağı'nda - bugün Makedonya sınırlarında, eteklerinde Manastır şehrinin kurulduğu dağ- kışlaması sırasında geçen olaylar hakkında bilgi vermektedir. Bunun haricinde yine defterdeki hükümlerden ordunun II. Viyana seferi için hazırlık yaptığı anlaşılmaktadır.Defter, ordunun başında Serdâr-ı Ekrem olarak tayin olan Halep Valisi Mehmed Paşa'nın akdettiği divanda alınan kararları hâvidir ve sefer hazırlıklarından başka sosyal içerikli çeşitli hükümleri de içermektedir. Dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin savaş stratejisi, siyasi politikası ve dönemin sosyo-ekonomik durumu ile ilgili ipuçları vermektedir. Defterde genellikle Ruscuk, Silistre, Niğbolu, Kili, Eflak, Boğdan, Özi, Bender, Akkirman, Kefe, Varna ile Dinyeper ve Tuna yer ismi olarak geçmektedir
Özet (Çeviri)
The sign that we study on is the 97th Mühimme registers in side BOA Mühimme classification. İt contains H. 1090-1092/ M. 1679-1681 years. All of the notebook contains 78 pages but 48.- 78. pages are empty. There are 212 rules between 1. 48. pages. The notebook looks like an `Army Mühimme?. The years that notebook contains are the time when the Cehrin Castle was conquered, and olso because of Kara Mustafa Pasa?s command, the army was there in winter (Babadağı) happend there. On the other hand because of the rules in the notebook. We understand that the army is preparing for 2nd Vienna war. Notebook contains the decisions of the governer of Halep, army commander, Mehmet Paşa and olso it contains other social activities. So it gives clues abaut Ottoman Empire?s war strategy, politicals and social, economic positions. Notebook, usually contains `Ruscuk, Silistre, Niğbolu, Kili, Eflak, Boğdan, Özi, Bender, Akkirman, Kefe, Varna Dinyeper, Tuna? place names.