Bireysel emeklilik sektörünün ekonomik bir analizi
An economic analysis of private pension sector
- Tez No: 249616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sosyal güvenlik, zorunlu bir ihtiyaç olması sebebiyle sürekli ilgi duyulan, değişen ve gelişen bir olgudur. Eskiden çeşitli toplumlarda farklı şekillerde karşılanmaya çalışılan bu ihtiyaç, zamanla bir sistem haline gelmiştir. Sanayileşme dönemiyle birlikte hızlı bir gelişme gösteren Sosyal Güvenlik Sistemleri için farklı modeller ortaya çıkmıştır. Yaşanan hızlı küreselleşme, nüfus yapılarındaki değişim ve ekonomik krizler sosyal güvenlik sistemlerinde bir takım problemler meydana getirmiş, çeşitli çözüm arayışları ortaya atılmıştır. Özel emeklilik sistemlerinin ortaya çıkışı ve gelişmesi de, bu bağlamda değerlendirilebilecek bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de 2002 yılında çıkarılan yasalar çerçevesinde 2003 yılının sonlarına doğru oluşturulan Bireysel Emeklilik Sistemi, günümüzde yaklaşık 2 milyon katılımcısı ve 7 milyar TL'lik fon büyüklüğü ile sürekli gelişen yeni bir sektördür. Bu tez, sosyal güvenlik sistemlerinin ortaya çıkış serüveniyle birlikte, yaşadığı problemleri ve özel emeklilik sistemlerine olan ihtiyacı irdeleyerek, Dünya'daki özel emeklilik sistemleriyle birlikte Türkiye'de giderek gelişen Bireysel Emeklilik Sistemi karşılaştırmalı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Social security as a compulsory need has continuously been an attracting, changing and developing issue. This need, in past, has been met in various types in the different societies and in time has been institutionalized as a system. With the period of industrialization, social security system has quickly emerged in different models. Rapidly experienced globalization, change in the structure of population and economic crises has lead the problems in the social security systems and therefore several solutions has been suggested to overcome these issues. Emergence of the private pension system and their developments can be considered as an innovative tool in this process. The private Pension System in Turkey constituted in 2003 with the laws initiated in 2002 has been a rapidly developing sector in which there currently exists 2 million participants and the magnitude of the resources is about 7 billion. This thesis aims to investigate emergence of the social security system in the world, to highlight the problems of the social security experiences, to emphasize the need of the new tools for the solution and to comparatively examine development of the private pension system and the situation of the sector in Turkey.